22. februar 1999 - 00:00Der er
12 kommentarer og 1 løsning
images
Hvordan viser jeg billeder der er gemt som OLE object i en Access tabel?
jeg forventede at dette ville virke:
<% SQL = "SELECT * FROM intra" Set RS=DB.Execute(SQL) While Not RS.EOF %> <tr> <td><%=RS("initial")%></td><td><%=RS("foto")%></td> </tr> <% RS.MoveNext Wend %>
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
det er ikke så simpelt som du gør det til, istedet for rs("FOTO") skal du lave noget der liger <IMG SRC="image.asp">, hvor der inde i asp scriptet skal foregå en hel del ting for eksempel skal du sætte content type til f.eks gif, du skal også bruge ting som Response.BinaryWrite, Getchunck o.s.v. , det kan finde et kode eksempel på lige det du søger i microsofts knowledge base på microsoft.com.
ja, men nu ligger hans billeder i databasen, så det hurtigeste (alt efter hvor mange billeder det drejer sig om) er at lave et asp script der viser dem direkte fra databasen.
MEN, billeder i databaser kan klart IKKE anbefales, da det går dramatisk ud over performance, specielt i access.
Hvis det ikke var hensigten at give 0 point for et svar, vil jeg gerne rette det for dig. Eksperten har i et par dage oprettet et spm med 0 point hvis man brugte indtastningsfeltet. Fejlen er blevet rettet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.