Avatar billede chrillere Nybegynder
08. januar 2002 - 10:49 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

flyt database

Jeg har fået sat min computer op med Apache, PHP4 og MySQL, og jeg har afprøvet forskellige scripts der skulle bruge databaser. Så jeg har selvfølgelig lavet en database på min computer. Nu kommer spørgsmålet! Jeg har nemlig oprettet en konto på webpunkt.dk og vil gerne have flyttet min database direkte derover (den database jeg har på min computer) er det muligt?

Altså jeg har siddet og ændret i databasen på min \'localhost\' og vil nu gerne have database over på min webpunkt.dk konto! KAN DET LADE SIG GØRE???

Håber nogen kan hjælpe!
Avatar billede disky Nybegynder
08. januar 2002 - 10:52 #1
brug kommandoen mysqldump til at lave et database dump.

Den text fil kan du så smide efter din udbyders mysql database, f.eks. via PHPmyadmin

Og vupti så spiller det.
Avatar billede Slettet bruger
08. januar 2002 - 10:53 #2
Ja det kan det nemt. Det letteste (hvis du ikke er en haj til SQL) er at bruge PHPMyAdmin til at lave et såkaldt dump og så lægge det ind på webpunkts server. Har du PHPMyAdmin på din egen maskine?
Avatar billede chrillere Nybegynder
08. januar 2002 - 11:39 #3
jep jeg har PHPMyAdmin
Avatar billede disky Nybegynder
08. januar 2002 - 11:55 #4
Så brug det.

Eller stadigvæk mysqldump så du lærer at gøre det selv.

Det er faktisk nemmere med mysqldump imho
Avatar billede ezentia Nybegynder
09. januar 2002 - 09:11 #5
Ved brug af mysqldump og jeg ønsker at dumpe en database der hedder \"new_jubii_database\" til en fil der hedder mit_dump.sql:

mysqldump new_jubii_database > mit_dump.sql
Avatar billede Slettet bruger
09. januar 2002 - 09:39 #6
Med PHPMyAdmin kan du nemt få styr på

- skal der drop table med?
- komplette inserts
- extended inserts
- struktur og/eller data?
- send den zipped i enten zip eller gzip

Hvorfor svømme over storebælt når man kan køre i bil? Du kan tids nok spilde tiden på at lære kommandline SQL, der er da mere fornuft i at lære noget vigtigere end det :)
Avatar billede disky Nybegynder
09. januar 2002 - 09:43 #7
el_barto:
Ja og hvad gør du den dag du sidder ved en server som IKKE har php, og bestemt heller ikke skal have det ?

Ups så har du et problem, og vi andre arbejder bare videre. :-)

Phpmyadmin kan bruges, men pas på for man glemmer at lære det essentielle, man bliver doven og aner til sidst intet om det bagved.
Avatar billede Slettet bruger
09. januar 2002 - 09:45 #8
disky> Hvis man bruger det dagligt i sit arbejde så ja, men ellers er det tidsspilde.

Jeg har jo heller ikke lært russisk, for jeg regner ikke med at flytte til rusland. Det kan jeg lære hvis det bliver aktuelt. Hver ting til sin tid.
Avatar billede disky Nybegynder
09. januar 2002 - 09:48 #9

Tidssplide er det ikke.


Kører du egentligt bil uden at vide hvordan du hælder brændstof på ? (fordi der normalt er en der gør det for dig)
Avatar billede Slettet bruger
09. januar 2002 - 09:55 #10
Jeg har altså aldrig oplevet at der er en der hælder brændstof på for mig *G* Måske vi tanker forskellige steder?

Hvis du er korrospondent med sciale i russisk eller bare østeuropa kan det være nødvendigt at lære både russisk og polsk, men er man ikke det er det en forkert måde at prioritere sin tid på.

Jeg vil da hellere foreslå spørgeren at lære mere om optimering af forespørgsler i SQL hvis han har lyst til at arbejde videre med det, da det for mig at se giver større afkast.
Avatar billede disky Nybegynder
09. januar 2002 - 09:57 #11
nu tager det kun ca 5 min. at lære mysqldump at kende.

Men hvis du mener 5 min. er vigtigt er det helt forståeligt.

Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester