08. januar 2002 - 15:38Der er
8 kommentarer og 1 løsning
clik radiobuttons -> enable noget og disable andet
Hej, Hvordan får jeg den til at enable noget og disable de andre ved tryk på nogle radiobuttons? Skal virke med både netscape og explorer!! jeg har lavet en eksempel:
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er lige det jeg søger!! Men gør jeg det sådan at hvis brugeren trykker \'mig\' så kan brugeren kun klikke på \'mor\' og \'far\', hvis brugeren klikker på dig skal brugeren kun klikke på \'navn\' og \'alder\' osv!!
Hvem er \"de\"? Du mener \'os\'? Det har jeg prøvet!! Men man kan stadig klikke løs!! function change() { document.minform.mig.disabled = true; document.minform.dig.disabled = false; document.minform.os.disabled = false; }
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.