Avatar billede mekaniker Nybegynder
21. januar 2002 - 20:07 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Valutakurser

Er der nogle der ved hvor man kan hente kursen på euro og bruge den til at regne med i et asp script.

//Mekaniker
Avatar billede Slettet bruger
21. januar 2002 - 20:27 #1
Avatar billede mekaniker Nybegynder
24. januar 2002 - 13:51 #2
Jeg har fundet en anden måde
Avatar billede kokholm Nybegynder
18. april 2002 - 16:42 #3
Hej mekaniker >
Må man spørge hvordan du har løst det...?
Jeg er på jagt efter en løsning hvor jeg kan trække den aktuelle kurs ud på forskellige valutaer.
Avatar billede mekaniker Nybegynder
20. april 2002 - 00:29 #4
Jeg har nok ikke lige løst det på en måde som kan hjælpe dig, for jeg har haft andre større og mere vigtige problemer med mit site.
Derfor har jeg lavet en midlertidig løsning hvor man selv kan skrive kursen ind.
Jeg har dog tænkt over at installere komponenten ASPhttp, som kan hente noget text fra et andet site, men her er det vigtigt at det du skal "stjæle" ligger præcis det samme sted hver gang.

Jeg skal nok vende tilbage hvis jeg finder en bedre løsning, for nu er det ved at være oppe over igen.

Mekaniker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester