Avatar billede kim1743 Nybegynder
29. januar 2002 - 09:23 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Word 2000

Jeg har et problem med office 2000 i word jeg kan ikke slette et dokument og det er ikke skrivebeskyttet eller skjult og det er tomt. Det kom da jeg ville gemme det men fil navnet var ugyldigt også gemte jeg det under et andet navn, men den lavede den første mappe aligevel og nu kan den altså ikke slettes.

Kim
Avatar billede klatten Nybegynder
29. januar 2002 - 09:29 #1
Det er nok i brug af et andet program...

Brug Ctrl-Alt-Delete og luk alt ned undtagen "Explorer"
Forsøg så igen!
Avatar billede the_king Nybegynder
29. januar 2002 - 09:32 #2
Det kunne også være et forsøg at slette det gennem MS-Doss. Men hvis du ikke lige har win98 eller lavere er det nok et problem.

Du kan også prøve at genstarte din computer. Det er nogle gange at den sletter filen på den måde.
Avatar billede kim1743 Nybegynder
29. januar 2002 - 14:02 #3
Det siger at det enten er i brug eller også har jeg ikke adgang til det, men der er ikke noget indhold i det og da det skulle gemmes sage den at det var et ugyldigt filnavn.
Hvad er commandoen i dos for at slette en fil.

Kim
Avatar billede klatten Nybegynder
29. januar 2002 - 14:12 #4
del eller delete

Prøv dig frem!
Avatar billede professoren Nybegynder
29. januar 2002 - 14:40 #5
Jo, der kan være problemer med at slette filer fra Word. Men ikke fra windows. Du kan altid via "min computer" el. stifinder (hvilket windows--
2000 personal? eller?) finde filer og slette dem! Du behøver ikke bruge DOS!
Avatar billede kim1743 Nybegynder
31. januar 2002 - 09:26 #6
Det virkede
Takker
Kim
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester