30. januar 2002 - 20:06Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Audio CD
Hej Jeg har netop købt en ny CD, og finder ud af da jeg kommer hjem at den hverken kan afspilles på mit CD drev eller DVD drev. Først tror jeg at det mine drev der er noget galt med, men efter at have studeret coveret til CD'en lidt, se jeg til min overraskelse at der står: "will not play on PC/MAC"......... MEGA NEDTUR. Er der nogen som kender en måde at omgås dette problem på ???
Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.
Den eneste måde at afspille den musik på en pc, er ved at koble en almindelig cd-afspiller på indgangen på lydkortet og grabbe cd'en ligesom man grabber LP'er.
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2002 - 21:25#7
CloneCD kan ikke kopiere CD'en - det bliver ikke til andet end støj. 300 point til den der opklare hvordan man laver en kopi af CD'en som kan afspilles på PC
Du kommer nok aldrig til at lave en kopi, der kan afspilles på din cd... men lave en kopi kan godt lade sig gøre!
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2002 - 21:34#9
Jeg gir ikke så let op..... der må findes en måde. jeg håber der er andre som heller ik så let op, der er ihvertfald 300 point til den som finder løsningen
Når du har grabbet den via lydkortet, så kan du snildt brænde den til en almindelig cd, som kan spilles i alle cd-rom drev
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2002 - 23:03#11
Jeg har fundet et program som kan grabbe den som wav-filer, og derefter brændes direkte på en CD..... og vupti - jeg har en CD som kan afspilles i mit CD/DVD drev. ...... hvor svært kan det være
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2002 - 23:07#12
15 point til double-g for de goe forslag (som egentlig ikke var løsningen)
hvad med lige at give et link til det program spå vi andre også lige kan få gavn af det *S*
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2002 - 23:49#14
Easy CD-DA extractor.......
GOOGLE..... -søg og du skal finde !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.