Avatar billede underpass Nybegynder
04. februar 2002 - 16:02 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Kodefri kontra Regionsfri DVD afspiller

Jeg skal have købt en DVD afspiller der kan afspille ALLE DVD film (fra Region 0 til....hvor mange regioner der nu er)
Godt: Jeg har hørt flere divergerende meninger ang. Kodefri/Regionsfri  - nogle siger at de ikke dækker over helt samme begreber?? - og at Kodefri IKKE kan afspille ALLE Regioner - hvad står Kodefri så for?
ER kodefri det samme som Regionsfri og kan således afspille ALLE DVD´ere?
Avatar billede underpass Nybegynder
04. februar 2002 - 16:03 #1
Jeg skal have købt en DVD afspiller der kan afspille ALLE DVD film (fra Region 0 til....hvor mange regioner der nu er)
Godt: Jeg har hørt flere divergerende meninger ang. Kodefri/Regionsfri  - nogle siger at de ikke dækker over helt samme begreber?? - og at Kodefri IKKE kan afspille ALLE Regioner - hvad står Kodefri så for?
ER kodefri det samme som Regionsfri og kan således afspille ALLE DVD´ere?
Avatar billede heinekastrup Nybegynder
04. februar 2002 - 16:05 #2
hvis du får det der hedder keymaster i din dvd afspiller kan du afspille alle 6 reg.
og der findes kun 6 reg.
med en keymaster koder du selv din dvd om til den reg. som filmen nu er på.
hilsen heine
Avatar billede mandrake666 Nybegynder
04. februar 2002 - 16:26 #3
Kodefri betyder: at du kan kopiere DVD til video eller andet medie, den "glemmer" Macrovison kodningen.

Regionfri betyder: enten at den accepterer alle regioner, eller at den tilpasser sig alt efter hvilken region DVD'en er fra. RCE kodning, gør at DVD'en (der er RCE kodet) ikke kan afspilles i en DVD-afspiller, der tillader alle regioner, det kan kun lade sig gøre på en afspiller, der kan ændre sig.

Overstående er mine erfaringer, og dermed ikke nødvendigvis helt korrekte.
Avatar billede svuppenator Nybegynder
04. februar 2002 - 16:40 #4
Kodefri og regionsfri er det samme, når vi snakker DVDafspiller og DVD'er også ikke helt. Kodefri kan sammelignes med region 0, som pornofilm har og nogen andre genre, men kender kun lige til pronfilm. De er ikke regionsfri for det har stadig en region, men da region 0 kan afspilles i alle DVDafspillere så kan man godt sige at de er kodefri.
Problematikken med en Kodefri dvdafspiller, en hvor man ikke selv skal skifte kode på, er at nogen DVD'er (Patrioten[Mel Gibson] var en af de først) ser efter om der er nogen form for beskyttelse på DVDafspilleren. Det er der så ikek på en kodefri og du kan ikke afspille filmen selvom du har købt den i DK.
Derimod DVDafspillere som har en form for vælger indbygget eg. Keymaster så er der ikek noget problem for ser det ud for DVD'en af Afspilleren er sat fast på en bestemt region og afspillere fint, hvis man altså har husket at sætte den på den rigtige Region.
Det med at DVD'en er kodefri er ikke altid et problem med de DVD'er der ser om den er kodefri. Havde selv en DVDafspiller som sagtens kunne tage alle DVD'er selv Patrioten region 1. Så prøv dig frem. Måske er du heldig.
Avatar billede underpass Nybegynder
04. februar 2002 - 22:57 #5
Tak for de oplysende svar. Hvordan - og hvor får/køber man en Keymaster? 'Laserdisken' i Købh. sælger regionsfri DVD afspillere (i samarbejde m. Pioneer) hvor reklamationsretten således ikke frafalder efter 'indgrebet' - er det en Keymaster der her er tale om at der indstalleres??
Avatar billede svuppenator Nybegynder
04. februar 2002 - 23:04 #6
Jeps nemlig... btw.. Pioneer ROXX. Har Pioneer DV-737 og den er for vild.
ellers er der www.tapeconnection.dk
De ved også en del om DVDafspillere
Avatar billede svuppenator Nybegynder
04. februar 2002 - 23:05 #7
hov her er et svar hvis nu der kom point...
Avatar billede underpass Nybegynder
04. februar 2002 - 23:10 #8
Værsgo`:-) - jeg er ny på Eksperten....
Avatar billede svuppenator Nybegynder
04. februar 2002 - 23:12 #9
Takker...
helt iorden...
Avatar billede underpass Nybegynder
04. februar 2002 - 23:17 #10
OG desuden: Hvordan hænger PAL og NTSC formatet så sammen med 'Regionsfri' og 'Kodefri'?? Hvilke kan afspille begge formater?
Avatar billede svuppenator Nybegynder
04. februar 2002 - 23:22 #11
NTSC er et amerikansk format som høre sammen med region 1. dvs at alle region 1 film er NTSC. tror der er nogen få andre steder der også bruger NTSC men man ikke lige huske det. resten af verden ca bruger så PAL. Der findes forskellige afskygninger, men det aner jeg ikke noget om. Nå men videre. Hvis du køber en kodefri eller en med regions vælger har formatet ikke noget at sige. DVD'en skulle selv finde ud af at decode NTCS så du kan se det på dit PAL fjernsyn. Så hvis den er kodefri eller regions fri så kan du se alle film uanset format.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester