Avatar billede thomashove Nybegynder
01. marts 2002 - 13:40 Der er 1 løsning

Apache og XP - samt lidt php

Lige to spm...

1) Kører den nyeste Apache version med SSL på min XP og har nu oplevet det mærkelige (ved et kald ned til databasen) at apache refresher siden x-antal gange inden den kommer med resultatet. dette sker som  regel kun hvis resultet fra min query indeholder en vis (stor) mængde data. Har andre oplevet dette mystiske fænomen..?

2)Har en søgerutine til tekstfiler skrevet i php der indlæser en masse data via file() funktionen. Dette virker for så vidt også godt nok hvis det drejer sig om få filer - men jeg har oplevet at hvis mængden af data er stor sker der for det første det at apache bruger alt hukommelse på serveren samt (og meget værre) - den kan nogen gange gå ned....!!!!
Er file() kommandoen bare træls eller kan man på en eller anden måde styre apaches memory forbrug så den ikke slår sig selv ihjel? 
Avatar billede thomashove Nybegynder
03. marts 2002 - 10:01 #1
hmmm - lukker igen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester