Mød TrackMan og Veo på Computerworld Cloud & AI Festival og hør, hvordan tech ændrer måden, vi træner og udvikler talent – fra skolebold til The Masters.
Hvis du kører gennem et scartstik og bruger S-VHS, skal du fjerne S-VHS stikket fra scartstikket og sætte det i dit TV's almindelige S-VHS stik, hvis du da har det.
fortæl din computer at den skal sende signalet composit/phono - eller skaf en adapter phono-SVHS (altså en der dur).
Der er også den mulighed at du kunne bruge phono/composit til scart - det burde jo altså også at virke - og giver i denne forbindelse ikke et bemærkelsesværdigt ringere billede!
SVHS kablet afskiller blot c og l informationer - altså farve og lyshed - i princippet skal disse to ledere blot kobles sammen, så har du det der svarer til et composit signal, men bemærk at jeg siger i princippet. Som outsider har skrevet en længere og ok forklarring om et andet sted på dette forum, så skal det være en rigtig adabter man bruger til disse ting, hvis ikke man kender signal standarderne på sit udstyr
du kan købe en S-VHS adapter (rundt sitik med S-vhs hun og Phono han) som du kan bruge... dette stik koster ca 75-100kr hos en radio/tv forhandler (har selv et!)
I indstillingerne for din skærm, kan du vælge indstilingerne for dit tv-out et eller andet sted, jeg mener det er under avanceret, her skal du vælge hvilket out du bruger, og fortælle den at du køre med pal standard og ikke ntsc.
Du skal bruge PAL B. Du skal bruge Composite (rundt gult stik) udgangen hvis dit TV ikke understøtter SVHS. Du kan alternativt bruge en SVHS til composite adapter. Spørg din lokale Radio TV mand for at få lidt hjælp til indkøb af kabler og adaptere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.