Man må ikke oprette samme spørgsmål to gange, eller henvise til tidligere spørgsmål. Desuden må man ikke give mere end 200 points, så du kan ikke love folk alle de points de vil have. Luk dette spørgsmål.
Når man vil arbejde med Flash er det bedst at betragte scene navne som mapper der organiserer indholdet for dig, men som actionScript vil s**** et langt stykke.
Det man bør gøre er at lave frame labels de steder man gerne vil være i stand til at hoppe til.
Hvis du f. eks. gerne vil kunne hoppe til frame 3 i scene 5, klikker du på denne frame og åbner 'frame panel'et og indtaster et unikt navn (Dette er ikke scene noget navn). lad os sige at vi kalder framen "Intro_3". Så vil du fra en vilkårlig anden scene, movieClip, frame kunne kalde denne frame frem
_root.gotoAndPlay("Intro_3");
Glem alt om at bruge scene navne i actionScript. Selv om det KAN lade sig gøre medfører det kun ekstra besvær! Brug framelabels i stedet for mvh geo
Er det det her : "Hvis jeg står i scene3 ( hvilket er min menuscene med alle mine knapper ), og vil lave en goto scene 5...Det kan den ikke !! den vil ikke springe over scene 4....Det er som om den kun vil afspille scenes i rækkefølge !
Jeg skal nok give flere points for din tid ! :o) "
Skal du i actionscript definere at du vil gå til scene 5.. Hvis du vælger NORMAL mode, og vælger GOTO (vist nok), så vælger du SCENE og 5.
Hvis du er tilfreds med min forklaring og får det til at fungere som du ønsker kan du smide mig 15 point og beholde resten selv eller del dem ud til de andre som har hjulpet dig. mvh geo
lingoman> nu tror jeg vi er ved at være inde på noget af det rigtige ! den skal nemlig vende tilbage "menu", men det skal først være, når der bliver trykket på en andet menupunkt !
Det skal køre ligesom en ganske almindelig menu ! :o)
Hvis du har adgang til menuen fra alle dine scener kan du bare nøjes med at indsætte dine respektive framelabels på hvert menupunkt så man hopper direkte til den pågældende scene
har en menuknap som hedder profil ( denne "go to" profil scene/framelabel ) profol scene skal køre lige indtil jeg trykker på en anden menuknap, som så skal "go to" en ny...
Vær nu sød og følg min vejledning til punkt og prik..
Frame labels skal starte med et bogstav eller underscore "_" og ikke andet. Du skal IKKE skrive noget framenummer når du bruger framelabel. Du har jo allerede lavet din framelabel i den frame hvor den skal hoppe til!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.