13. marts 2002 - 11:21Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Uønsket start af mappe ved opstart af PC
Hello There
Er der nogen der har løsningen på hvordan man fixer problemet med opstart af folderen "PROGRAM" ved PC opstart. Mappen bliver ikke kaldt fra start biblioteket, ej heller fra Regedit"LM/software/MS/win/current/RUN hvad F..... for så den mappe til at dukke op på skrivebordet under opstarten.???????????
Har du installeret nogle programmer forud for dette problem?
Hvis et program bliver kaldt i under start af maskinen som c:\program files\programMappe\program.exe, kan det ske at Windows 95 og NT 'fucker' op og prøver at køre programmet: c:\program i stedet.
Prøv at sætte "" uden om programmerne, som startes op i registrerings databasen.
I Windows 95 kan man jo bruge "MD-DOS filnavne", så det kommer til at se sådan ud: c:\progra~1\progra~1\program.exe
Måske det samme kan gøres i NT? (selv om der ikke er DOS i)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.