09. april 2002 - 00:27Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Brugerprofiler og administration, hjælp!
Jeg har forsøgt at hjælpe min far med at sætte hans computer op med brugerprofiler i XP, det volder mig desværre problemer. Han er en krævene gammel mand og har fuldstændig en idé om hvordan tingene skal fungere, og det er her jeg kommer i klemme. Han vil som den eneste være administrator over computeren og alle andre skal være normale brugere med specielle rettigheder. Efter at have sat det op ser det ud til at køre fint, men nej. Min lillebror elsker spil, men han må ikke køre dem når de er installeret på c:\games\.. Det har han ikke rettigheder til. Han kan heller ikke bruge f.eks. ICQ, med hans egen bruger. Er der nogen der ved hvodan man giver specielle rettigheder i XP, foreksempel til at køre bestemte spil, eller programmer der er installeret af administratoren. Uden at alle andre brugere er administratorer?
Hvis alle er administratorer fungere det fint med ICQ når de logger på. Den logger automatisk på med deres ICQ-bruger. Alle spil virker selvfølgelig også. Men denne konfiguration holder ikke i længden da min lillebror ikke er så god til PC'er. Han har allerede flere gange rodet mere end jeg kunne rydde op på den ;)
Lad os tage ICQ som eks. Hvis alle er administratorer kan de installere den i C:\programmer\ICQ, når de så logger på logger ICQ automatisk på med XP brugerens ICQ. Dette virker fint. Hvis alle er brugere og der er en administrator, kan admin installere ICQ, og kun han kan bruge det. Installeres den i f.eks "delte dokumenter" kan normale brugere og gæster også bruge den med hans ICQ-bruger = ikke fedt. Forsøger en bruger at installere ICQ, kan han/hun ikke det. Men er programmet først installeret hos brugeren, mens vedkommende har administrator rettigheder, og derefter skifter til bruger rettigheder virker det også ok. Men med brugerettigheder virker spil ikke, med mindre de ligger i delte dokumenter. Hvor min lille bror har været så flink at flyte dem fra da han gerne ville have dem på hans skrivebord. Alt i alt skal jeg have at vide hvordan jeg giver brugerne rettigheder til at køre bestemte programmer? Uden de er administratorere, superbrugere eller lign.
Når du giver din bror nogle rettigheder, kan du jo bare give ham hans eget drev. Dette styres også via computeradministrationen, men han skal ikke forvente at få adgang til C:\windows. Man kan dog med nogle programmer (så vidt jeg kan huske), højreklikke på disse, og angive hvordan rettighederne skal være på dem, og til hvilke brugere. Jeg sidder ikke med XP lige nu, men mener at man kan sådan
En nem måde at gøre det på, er at gå ind i kontrolpanel - mappeindstillinger - vis - og fjerne markeringen ved "brug enkel fildeling" Så kan du højreklikke og vælge egenskaber - sikkerhed på enhver drev/mappe/fil og tilføje en bruger og nøjagtig redigere hvad han/hun skal have tilladelse til.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.