02. maj 2002 - 10:23Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Forhindere cach
Er gået lidt i stå med en side. Jeg skal have lavet den således at den forhindrer at hente siden fra cach/temporary internet files, således at siden altid henter den nyeste fil fra serveren. Dette fordi siden bliver opdateret flere gange om dagen, og skal derfor lave den således at brugeren ikke selv behøver at opdatere siden.
Er deren der har en god og holdbar løsning på dette problem
Ja. den forhindrer cashing "denne ene gang" for di det tilføjer en tilfældig streng af cifre til urlen så broveren er nødt til at reloade (den har jo ikke en cashet kopi af siden med den parameter).
Det kommer helt an på hvad du skal bruge det til. hvis det fx er en indexside som folk klikker tilbage til hele tiden for at komme til næste indlæg ville jeg nok gøre siden cashebar selvom den ændrer sig dagligt, men så lave sådan et link markeret "klik her for seneste version".
Det er en balance imellem "synd for brugerne at de skal vente på load" og "synd for brugerne de ikke får det sidste nye".
Det er der serverside genereredede headers rigtig er nyttige, der kan man så altid servere siden med fx 'udløber om 2 timer', det kan man vist ikke med en fast <meta kommando på siden.
mvh JakobA
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.