Jeg får det hele sat op, men jeg støder ind i problemer, da jeg ikke kan få min skærm til at virke. Uheldigvis sker der det, at en ledning sidder i vejen for min køler, så da jeg starter computeren stopper køleren med at dreje rundt. Jeg slukker og får ledningen væk, men nu sker det, at lige så snart jeg trykker på power, så begynder køleren, men stopper efter 1-2 sek.
Nogen siger at mit bundkort er brændt af, men kan det være det? Hvis ikke...Kan jeg så gøre noget for at få det til at virke?
Jo...det har jeg prøvet og det virkede heller ikke. Jeg mener...at hvis et bundkort er brændt af, så ville den da ikke starte og så stopppe igen eller hvad?
Jo, det kan faktisk desværre godt være en mulighed. :o(
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2002 - 15:12#4
Kan computeren ikke køre ? Har du prøvet at lade den stå lidt ? Det kan være at styringen føler at cpu'en ikke er varm og så kører den ikke, men iløbet af meget kort tid skulle den så starte når cpu'en bliver varm.
Den starter lige og så stopper den lige så hurtigt igen :(
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2002 - 15:20#14
Hmmm, jeg har nogen gange været ude for noget underligt noget, men det passer ikke helt på dit problem, men måske alligevel. Prøv at hive strømstikket ud af computeren i 2 minutter og sæt det i igen og prøv at tænde. Er det som mit problem virker den.
Ja! jeg har stadig ikke kunne få den helt op og kører :(
Det er det væreste ved online bestilling...det går hurtigt, men har man problemer, så kan man vente i )#¤(?#¤)
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2002 - 15:26#18
Efter du har haft startet den, har du så prøvet at trække strøm kablet ud af den i 2 minutter og så sætte det i igen, eller har en bare stået "slukket". Det er vigtigt at vi er enige lige her. Det er noget med en kondensator eller lignende i power suply'en skal aflades, ellers vil den ikke tænde. Så slukker du den bare og lade strømkablet sidde i, kan den stadig ikke tænde. Jeg har slåsset med det, tro mig.
Tjaa den står i et kabinet der har stået i over et døgn uden noget strøm. Selv ledningen er trukket ud.
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2002 - 15:32#20
ok, det var det jeg ville frem til. En statisk gnist kan nemlig stoppe strømforsyningen og så virker den ikke før stikket har været pillet fra. Så kan jeg desværre ikke komme på flere ideer lige nu.
Du har tagen den fra skriver du, men så har du ikke prøvet at sætte ledningen i igen ? Når den slår fra, hjælper det ikke at slukke. Ledningen skal ud. Måske skulle du lige prøve at sætte ledningen i og så se om den virker, det kunne måske være det alligevel, medmindre du har prøvet det da jeg skrev det tidligere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.