18. juli 2000 - 20:54Der er
11 kommentarer og 2 løsninger
Winamp + Sb - live
Jeg er den lykkelige indkøber af et sb-live lydkort. Der er bare lige det problem at når jeg har winamp kørene i baggrunden og surfer rundt i "Denne Computer" begynder lyden at går i koks! Det lyder som om at den spiller et stkke der var et sek. før og så smider det ind i det stykke den er nået til!
Min comp. PII400Mhz, 192mb ram, sb-live, asusv3800ultra! Og kører win2k
hmm...jeg har næsten samme konfiguration som dig men har nu ikke de problemer! Hvilken driver kører du med til lydkortet? Jeg kan anbefale dig at prøve at opgradere til Liveware 3.0 som kan hentes gratis her: http://www.soundblaster.com/liveware/
Hvis du går ind i Kontrol panelet -> Lyde og sætter lyden til "Intet" i (oversat fra engelsk) "Start navigation", og trykker ok. Laver den så stadig de problemer?
Hvis problemet forsvinder, så prøv at se i Winamp -> Prefrences -> Plug-ins -> Output og vær sæt denne til DirectSound (bare ved at den er markeret) og tryk så close. Luk Winamp, start winamp og prøv som om problemet er der endnu.
Hjalp noget af dette?
p.s. Havde du regnet med at der var nogen som havde læst spørgsmålet efter 1½ minut? :O))
Lige en lille tilføjelse! Liveware Er MEGA FARLIGT! Jeg har også et Soundblaster Live Player 1024 i en Athlon 750Mhz 160MB RAM som kører Windows 2000 Professional. Problemet ligger i, at når jeg opdatere mit Liveware-software til Win2k går min comp. simpelthen NED! Jeg blev nød til at starte op i \"Fejsikkeret tilstand\" for overhoved at kunne logge ind i windows! SÅ PAS på med de nyetste ver. af LIVEWARE!!!
hmm..jeg har selv en Athlon Thunderbird 800 mhz med 288 mb ram og har slet ikke nogen probs! men det kan seføli osse komme lidt an på hvad man ellers har af forskelligt hardware siddende i maskinen??!
Gouldduck du havde fået alle pointene hvis ikke det også var stigc der fortalte mig den fordel da det også hakkede uden buffer opsætning. Men uden dit \"tips\" virker det heller ikke! Så i får 50/50
Jeg kan bare lide at hjælpe! (eller er det fordi jeg møder nye mennesker??)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.