Avatar billede delax Nybegynder
23. maj 2002 - 15:52 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Manuel IRQ ændreing i windows XP

Jeg har et ASUS A7M266 Motherboard med ACPI support på + én 1333 Mhz Athlon processor. Jeg har 1 AGP kort og 4 PCI siddende i motherboarded.
Mit problem er at XP har assignet IRQ 9 til alle PCI slots samt ACPI enheden, hvilket kunne være en af årsagerne til at mit RME Hammerfall lydkort hoster under ASIO selv med høje bufferstørrelser(fungerer bedre under win98). I følge dette link http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;q252420 er det ikke noget problem at alle PCI slots har samme IRQ ( selv om PCI kortproducenterne fraråder det ). Hvordan får jeg assignet en seperat IRQ til hver PCI slot ( BIOS er sat til det men XP overruler dette ).  Enten er det IRQ problemet der gør at Logic Audio ikke kan køre med ASIO under XP eller også er XP bare skod.  Jeg skal bruge masser af PCI performance og processorkraft og har tunet XP !!
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 16:02 #1
kan du ikke udvide antallet af IRQ til mere end 0-16?

I Win2k og WinXP shares irq automatisk, flere enheder kan deles om den samme irq uden problemer.
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 16:07 #2
Du bliver nød til at lave en Repair, uden ACPI understøttelse.

Boot på Windows XP CD'en.
Når du ser beskeden 'Press F6 to install.... osv.' trykker du på 'F5'
Lidt efter får du et nyt billede, hvor du kan vælge typen på computeren.
Scroll op til punktet 'Standard PC' og tryk 'Enter' (Bemærk at der kun er vist to punkter i rullemenuen)

I det næste billede du får, skal du så vælge 'Setup' (Enter) - 'I Agree' (F8) - og så Repair (R)

Nu bliver der så lavet en repair, men uden ACPI understøttelse.

Deaktiver også ACPI i din bios.
Læs evt. også http://www.eksperten.dk/spm/67605
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 16:09 #3
i min Asus bios under Boot Menu har jeg et punkt der hedder Interrupt Mode (APIC) der betyder:
Advanced Programmable Interrupt Controller der tillader at man kan fordele interrupt til andre end de 16 man har i forvejen.
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 16:10 #4
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 16:14 #5
A7M266 har vist ikke en APIC.

Hvis du har et SBLive/Audigy lydkort, kan du jo prøve KX Projects WDM driver.
Link: http://www.kxproject.spb.ru/
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 16:18 #6
makse> jeg ved ikke om den har APIC, regnede blot med at det var en mulighed i de nyere MB!
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 16:26 #7
Retaxes > I APIC sammenhænge er A7M266 et "gammelt" bundkort. :)
Og vores P4B'er er faktisk også ved at være ret "gamle" Damn det går stærkt. :)

Delax > Hvis du vælger Repair løsningen, skal du være opmærksom på, at du evt. mister muligheden, for at slukke computeren ved nedlukning af Windows.
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 16:59 #8
makse> Øv, jeg har jo lige fået det ;o)
Avatar billede delax Nybegynder
23. maj 2002 - 17:56 #9
Jeg har lige været inde på RME's hjemme side, som er dem som rent faktisk laver hardwaren ( DIGI9652 I/O lydkortet ) . . . der fandt jeg en nyere drivere end den Steinberg har på deres side ( Steinberg har købt licens til at sælge RME's digi9652 under navnet Nuendo 9652 ) . . . det ser ud til at den nye driver er langt bedre . . . . nu virker ASIO med 3 ms latency, så det er muligvis ikke et ACPI eller IRQ problem !
Avatar billede delax Nybegynder
23. maj 2002 - 18:02 #10
Betyder det overhovedet noget i XP om alle PCI kort deler samme IRQ ??  Hvis det har lidt at "sige" vil jeg da gerne have det over på sin egen IRQ.
Jeg skal jo kunne streame 24 wav spor i 48 Khz direkte fra harddisken og ud af kortet
Avatar billede delax Nybegynder
23. maj 2002 - 18:12 #11
Iøvrigt vil jeg lige sige det er ACPI jeg har spurgt om og ikke APIC, altså ikke noget med nogen interrupt controler men "Advanced Configuration and Power Interface", hvis nogle skulle være i tvivl, hvilket det godt kunne se ud som om nogle var ;)
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 18:54 #12
jeg ved udmærket godt hvad ACPI betyder, det var ikke noget jeg satte i forbindelse med IRQ, derfor foreslog jeg APIC der har med IRQ at gøre.
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 19:38 #13
For at få Windows XP til at tildele forskellige interrupts, skal ACPI være deaktivere, når man installerer Windows XP.

APIC muligør brugen af flere end 16 interrupts, så man helt undgår IRQ-Deling.

I teorien skulle XP sagtens kunne styre IRQ delingen. Men i praksis har det vist sig, at det ikke altid er sandt.
Men det ser ud til, at du har løst problemet.
Avatar billede retaxes Nybegynder
23. maj 2002 - 19:59 #14
makse> så i teorien havde jeg ret, men når delax ikke har den mulighed falder mit forslag jo lidt til jorden ;o(
Avatar billede delax Nybegynder
23. maj 2002 - 21:11 #15
Er konklutionen, at med de nye RME drivere kører det fint( 3 ms latency er jo pænt ), og at det er ligegyldigt om alle PCI kort har assignet IRQ 9 !!

Eller burde jeg lige sætte PCI slot IRQ'er i BIOS til f.eks. 3, 5, og 7 for lydkort, SCSI og Grafikkort og Plug & Play off og så derefter geninstallerer XP ? . . . får jeg overhovedet mere performance ud af det ?
Avatar billede makse Nybegynder
23. maj 2002 - 21:20 #16
Nope, du kan tværtimod løbe ind i strømstyrings problemer.
Avatar billede bono Nybegynder
11. januar 2003 - 23:36 #17
Jeg tror faktisk at A7M266 har APIC. Jeg kører selv med et A7M266-D bundkort og så vidt jeg kan se, så har jeg 19 IRQ'er.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester