28. maj 2002 - 13:24Der er
12 kommentarer og 2 løsninger
Indsæt text ved TextCursorLocation!
Hej Allesammen....
Jeg har lavet en slags online HTML redigerings side i JavaScript. Det virker sådant at der er en del knapper, og når du så trykker på dem så indsætter den forskellige html-kode stumper ind i et Textarea i SLUTNINGEN.
Det jeg gerne vil er at indsætte koden der hvor TextCursoren er... har vist hvordan det virker nedenunder og hvordan jeg gerne vil have det til at virke.
---------------------------------------------
1. Som det er nu! Textarea: blah blah blah blah (TextCursorLocation) blah blah blah blah <br>
2. Som jeg gerne vil have det :D Textarea: blah blah blah blah (TextCursorLocation)<br> blah blah blah blah
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg tror spørgsmålet er blevet stillet 100 gange, jeg mener ikke der er en løsning på det, uden at lave sit eget textarea. Men prøv at søg de gamle spørgsmål igennem.
mit eksempel gemmer ikke cursor positionen som nicolajdu's gør, men udnytter et vindue (toinsert) til at hindre indsættelse udenfor textarea. kravet er en eventhandler der affyres før focus (onbeforeactivate og onfocusin skulle vist begge opfylde kravet, har kun prøvet denne løsning so far da det virker)
Begge jeres svar virker, dog foretrækker jeg nikolajdu's da dette er en hel del letterer at indbygge i min nuværende kode, og også den der er flest muligheder med.
Jeg har bare lige et ønsker mere...
Lad os sige at jeg markerer en text, så bliver denne erstattet af det indsatte text.
Er det muligt at lave en options hvor man fx. siger at hvis man har markeret en del af teksten så skal den istedet sætte den indsatte text rundt om den markerede.... Har vist hvordan det virker nedenunder og hvordan jeg gerne vil have det til at virke.
---------------------------------------------
1. Som det er nu! Textarea: blah blah blah blah <u></u> blah
2. Som jeg gerne vil have det Textarea: blah blah blah blah <u>blah blah blah</u> blah
atn: Kan man på en eller anden mystisk måde udvidde dit script, så man ikke behøver at have valgt noget tekst for at sætte noget kode ind?
Det konkrete eksempel: Din kode er jo genial når man vil sætte f.eks. <b></b> om noget tekst, man hvis man nu gerne vil sætte <img src="" width="" height="" border="0" alt="Billede"> ind i sit textarea, så er det jo ikke helt optimalt, at man først skal vælge noget tekst, for at sætte et billede ind. Kan man gøre noget ved det?
Jeg prøvede at rode lidt med nikolajdus kode, men jeg havde problemer med den. Noget med createTextRange var null eller ikke et objekt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.