Avatar billede alivedk Nybegynder
06. juli 2002 - 16:57 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Flash UI components

Jeg sidder og leger lidt med UI components i flash.. ev. ScrollPane.. har lige et par spørgsmål!

Kan man fjerne den ireterende sorte border der rundt om scrollpane't ?.. og kan man evt. ændre gfx som bruges til op/ned knapperne.. og scrollbaren..

En helt anden ting.. vil det være svært at adde en acceleration function til den originale UI ?

Bliver glad hvis bare et par af disse sprgs. bliver besvaret ! :)
Avatar billede alivedk Nybegynder
06. juli 2002 - 17:07 #1
Jeg har opdaget at scrollPane egentlig er en meget dum måde at scrolle på .. da men .. som jeg ser på det ikke kan ændre/fjerne grafikken som bruges..
en anden som har et scroll system (behøves kun scrollbaren).. som en som mig nemt kunne modify' til at scroll vertikalt../hori.. alt efter hvad jeg nu skal bruge den til ! :)
Avatar billede mat Nybegynder
06. juli 2002 - 17:25 #2
hvis du højreklikker på dit component og vælger edit kan du ændre løs i det, både grafikken og as´en....Men det er alt jeg ved om dem, jeg bruger dem endnu ikke selv.

mat
Avatar billede alivedk Nybegynder
06. juli 2002 - 18:29 #3
mat: tjaa.. men jeg kan ikkr rigtig finde ud af hvordan den er obbygget.. for hvis jeg editter den.. er alt grafikken bare linier tegnet aldm.. og ikke opdelt i objects..
Avatar billede mat Nybegynder
06. juli 2002 - 19:18 #4
well, som sagt jeg har ikke rigtig selv leget med dem så jeg er ikke til megen hjælp her :/
Avatar billede _michael_ Nybegynder
21. juli 2002 - 15:03 #5
Du kan sagtens ændre grafikken, der bruges til dit scroll-pane.
Lav først dit tekstfelt og fyr en component hen på teksten. Åbn derefter library og her kan du se, at der er kommet en ny mappe, der hedder: Flash UI Components'. Herinde er der en anden mappe, der hedder 'Components Skins' - og her: 'FScrollBar Skins'. Her kan du ændre alle de grafikker du har lyst til. Dobbeltklik på eks. 'fsb_downArrow', som er pil-ned knappen. og ændre farver størrelse etc.
Det er værd at lægge mærke til, at du ikke kan se ændringerne i Flash, mens skal publishe, før du kan se dine ændringer.

På macromedia's hjemmeside kan du se en detaljeret video-film om, hvordan du laver/ændrer skins på componenter: http://www.macromedia.com/desdev/tip/013.html

/Michael
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester