08. juli 2002 - 18:43Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Kalkulation i Adobe
Jeg har problemer med en simpel beregning i en Adobe form med formularfelter. Har ikke begreb om Java, men så vidt jeg kan se, skal beregningen programmeres i et lille JavaScript.
Formfelt "2p" indeholder en værdi, som skal ganges med en anden fast værdi og vises i formfelt "2pi".
Første tegn i et variabelnavn skal være af alpha-typen!! Variabelnavnet 2pi er ikke lovlig da første tegn er numerisk, men brug dog i stedet pi2 og p2 ... det skulle vel ikke være noget problem!
Nej, det er ikke noget problem, at ændre variabel navnet og det er også gjort nu. Men på trods af den gode hjælp, kan jeg ikke få det til at fungere. Senest har jeg prøvet dette scipt: { fobj=document.forms["AYF_ASP_mod"]; fobj.P2I.Value=fobj.P2.value*5; } men med besked om, at "document is not defined".
Er det en formular du er ved at lave i et Adobe-program? Hvad skal det sige? Er det ikke til en hjemmeside? Er det ligesom extensions til Dreamweaver, hvis du da ved noget om dem? De er nemlig også lavet i javascript!
Ja, som jeg skrev i mit oprindelige spørgsmål: "en simpel beregning i en Adobe form med formularfelter". Jeg kender intet til Java, men Adobe kræver brug af Java i beregnede felter.
Adobe er et firma som laver programmet Adobe Acrobat. I Acrobat Forms kan der være beregnede felter, som anvender Java Scripts.
Brugen af {} fremgår af svaret øverst fra hells, som henviser til en webside med scripts.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.