11. juli 2002 - 00:27Der er
35 kommentarer og 1 løsning
Bundkort indstilling (HASTER)
Jeg har et problem som jeg håber på nogle kan hjælpe mig med, OKI, Jeg har lige købet et bundkort, "ASUS A7M266" med 2*256 DDR-RAM, 1200 MHZ Duron CPU, til at starte med virkede det hele fint nok, Så var jeg inde i BIOS, og det er nu problemerne starter, Jeg stillede noget der hedder (tror jeg nok) DRAM Clock fra 100 til 133, så genstartede jeg computeren som man skal gøre når man har lavet noget i BIOS, Og så er problemet at den ikke vil vise noget på skærmen!!!!, OG nu aner jeg ikke hvad jeg skal gøre, Jeg har prøvet at tage batteriet ud af bundkortet ( Ca. i 10 MIN) hvad kan man ellers gøre, Der må være nogle der kan hjælpe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Prøv at holde INS nedtrykket mens du starter maskinen-det vil muligvis resette BIOS, ellers må du finde de to loddepunkter på boardet(reset) og kortslutte dem med en skruetrækker(se din manual)
Asus boards plejer ikke at have resetjumper, men to loddepunkter. Resultatet bliver det samme. Iøvrigt burde rammen kunne køre 133 Mhz uafhængigt af CPU-clock
har en manual her..men til ASUS A7V266 1. Turn off cthe computer 2. Remove Battery 3. Short The Jumpers By Replacing the jumper cap and removing it after three seconds. 4. Re-Install the battery 5. Turn Onn The computer 6. Hold Down the DEL key during the boot process and enter BIOS setup to reenter data
Asus boards plejer ikke at have resetjumper, men to loddepunkter. Resultatet bliver det samme. Iøvrigt burde rammen kunne køre 133 Mhz uafhængigt af CPU-clock
ja så nul stillers din bios og du kan boote normalt (alt i bios skal du så bare instillle igen,, men kortslut de 2 pins med en skruetrækker (uden at tænde maskinen (der skal dog være strøm på boardet) men compen skal ik tændt (kortslut kun 2-3sec) prøv så at starte
Hmm, lidt uenighed her :-) Som altid, når man arbejder med et board, skal strømstikket være taget ud af maskinen. Den eneste spænding der må være, er de 3 volt fra batteriet..
har sku altid når jeg er kommet til at overclocke kortsluttet med strøm på, kan sku ik rigtig se hvor effekten skal komme fra ellers, men det kan da godt være at det er forkert med strøm på
OKI, jeg er lidt forvirret, jeg har lige prøvet med strøm på boardet, og computeren tænder efter ca. 2 sek, men den vil stadig ikke sende noget signal til min skærm, jeg prøver uden strøm på boardet nu!!!!,
JUBII nu sker der noget, hub du havde sku ret, man skulle kortslutte uden strøm på boardet, JUBIIIIII, det var sku godt, men tak til alle aligevel, det er sku rart med en smugle hjælp!!!!!!!
Har det samme problem med nøjagtig det samme mobo - men denne tråds foreslag hjalp ikke :( andre gode ideer?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.