23. august 2000 - 09:51Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Access 2,0 - time og kørselsregnskab
Er der nogen der har en database med regnskab over timeforbrug og kørsel liggende, i Access 2,0 ??? Jeg vil blive glad, hvis jeg modtager noget på TOMM1@forum.dk
jeg har lavet et projektstyrings- og timeregnskabsprogram i Access 2.0 og senere konverteret det til 97.
Det regner sgu ikke forkert på datoen. Dengang satte vi 4 ciffers årstal ind og idag kører der en afart i 2 stadig rundt for fuld tryk i et større firma uden problemer.
Men det er sgu ikke noget jeg deler ud af for good.
oi mwf >> Tja - det er kun et firma med 39.000 medarbejdere og hedder noget med tryg. prog kører daglig med 10-12 brugere og servicerer små 3.000 mennesker i den lokale flække Ballerup.
Selvfølgelig skulle det konverteres - det kan gøres over 2-3 dage, men det kører jo, som de siger.
Access 2 progs performer betydelig bedre i NT miljø end ditto 97 progs.
Du har selvfølge ret, idet MS ikke supporter det mere, men der er altså ingen år 2000 problemer, hvis man har lavet sin queries rigtig. Der er selvfølgelig problemet med API kald osv den dag man skal over på win 2000.
hnteknik >> Jo jo, du har ret I at man bare kan lave sine queries rigtigt. Så jeg krydser bare fingre for at I ikke får problemer ved en kommende konvertering. Keep on smiling, I do.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.