Avatar billede encorez Nybegynder
27. juli 2002 - 10:20 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Bedste FTP-server-prog??

Jeg er ude efter at finde ud af hvad det bedste ftp-server program på markedet er?
Jeg bruger pt. "G6-FTP" eller noget i den retning. Det er man OK, men jeg kan f.eks. ikke sætter en max begrænsning på min upload fra serveren alt i alt, kun pr. bruger. Og i min server har jeg to diske, og jeg skal have delt mapper fra begge diske. Så er jeg nødt til at bruge den ene disks som hovedmappe og så bliver jeg nødt til at lave genveje fra de andre mapper fra de andre diske, så programmet så opfattet som alm. mapper når ftp-bruger logger sig ind.
Endnu mere irriterende bliver det hvir en person på mit netværk kommer til at trykke på disse genveje for at komme ind i mappen, for så virker genvejen lige pludselig ikke mere for mine ftp-brugere.

Så jeg synes der er nogle negative punkter ved dette program og vil vide om nogle har et bedre forslag til et godt (gerne også avanceret) ftp-server-program)

Mvh. Simon
Avatar billede hathor Nybegynder
27. juli 2002 - 10:23 #1
Caesar FTP har mange gode features, men også nogle huller. Jeg kender godt problemet med G6 - det er bøvlet. Jeg har dog ikke været i stand til at finde noget bedre.

Ikke gratis ihvertfald. Hvis du vil have noget rigtig godt tror jeg det koster monetos.

/Hathor
Avatar billede resten Nybegynder
27. juli 2002 - 10:25 #2
http://www.bpftpserver.com/

Dette er efter min mmening den bedste :-) og ja jeg bruger den også selv.
Avatar billede nuki Nybegynder
27. juli 2002 - 10:36 #3
resten det er jo bare det nye navn for g6 ftp
Avatar billede encorez Nybegynder
27. juli 2002 - 11:42 #4
Jeg mener at bpftpserver (bulletproof) er det gamle navn. Det er gået over til at hedde G6. Uanset hvad så er det det program jeg bruger/brugte.

Hvad mener I om Serv-U. Jeg har brugt det før, Min erfaringer er at det er nemt at sætte op, men er ikke specielt avanceret. Men det kan være jeg husker forkert. For min kammerat siger det kan en del.
Avatar billede encorez Nybegynder
19. september 2002 - 10:19 #5
...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester