Avatar billede jesperp19 Nybegynder
27. juli 2002 - 15:39 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Fra ASUS GF2 grafikkort til Bang og Olufsen S-video ind

Når jeg vil sende billedet fra Pcens S-video Out til det ca 13 år gamle B&O Fjernsyn er det i sort-Hvid hvis jeg benytter et scartstick(hvorfor er det det, er det en slags piratsikring?).

Der var engang jeg havde det til at virke med B&Oéns indbyggede S-video ind stik, Problemet er bare at jeg ikke kan huske kombinationen man skal trykke på fjernbetjeningen for at få vist billedet Fra S-video ind Stikket.

Kan nogen hjælpe mig???

På forhånd Tak
Avatar billede kkd Nybegynder
27. juli 2002 - 15:42 #1
Vil det sige at der både er scart stik og S-VHS?
Avatar billede kkd Nybegynder
27. juli 2002 - 15:52 #2
Når billedet fra s-vhs bliver sort/hvid skyldes det som regel at TV-et ikke understøtter s-vhs. Men da du skriver at der også forefindes et s-vhs ind stik på tv-et, kan det ikke være tilfældet. Jeg vil foreslå at du får fat i B&O og spørger dem om kombinationen, da det kan være at tv'et kun understøtter s-vhs gennem s-vhs stikket og ikke gennem scart!
Avatar billede jesperp19 Nybegynder
27. juli 2002 - 15:55 #3
I kender vel ikke en chatgruppe omkring Hifi eller lign. hvor jeg evt. kunne spørge om kombinationen?
Avatar billede jesperp19 Nybegynder
27. juli 2002 - 15:57 #4
Hvis jeg Sætter scartstikket i VHSén som er koblet til tvét er det også sort-hvid :(
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
27. juli 2002 - 16:20 #5
lidt info jeg har samlet herinde:

Den adapter du har købt er en SVHS til SCART. Men så skal dit tv stadig understøtte SVHS. Du skal enten bruge det gule stik (composite) eller købe en SVHS -> Composite adapter som andre også har foreslået, det kan så være at du stadig får brug for en SCART adapter for at få dit composite signal ind i TV'et.
Hvis billedet er sort/hvid og flimmre kan det være fordi dit tv out står til NTSC (amerikansk 60hz format) det bør stå i PAL B.
Desuden er opløsningen på et tv under 640*480 så du skal sætte skærm opløsningen helt i bund.
Her er forklaringen på at du får sort/hvidt billede når du sender SVHS ind i en SCART adapter og et TV der ikke understøtter SVHS:

Her er forklaringen på forskellen på en SVHS og en Composite scart adapter.
Composite: En ledning med to ledere i, den ene er stel og den anden er video signalet. I en scart adapter er ben forbindelserne som følger:
2 Audio right in
4 Audio return
6 Audio left (or mono) in
8 Video status out
18 Composite video return
20 Composite video in
21 Shield

S-VHS: To ledning med to ledere i, der er parvis stel og signal. Signalerne er Luminans (lyset, og derfor sort hvid) og Chrominans (Farverne):
2 Audio right in
4 Audio return
6 Audio left (or mono) in 
8 Video status in
13 Chrominance return
15 Chrominance in
18 Luminance return
20 Luminance in
21 Shield

Det ses tydeligt at ben 20 er henholdsvis Composite in og Luminans in. Da luminans kun er lys altså fra helt hvis til sort og alle grå tonerne ind i mellem. Ligeledes kan det ses at et scart stik med Composite ikke bruger ben 15 der er farverne.



(lånt fra James t dk)  :0)


Hvis du har et gult Phono-stik på dit Tv:

Hvis du har fået et lille kabel med til grafikkortet m. Scart-Han/Phono-Hun, kan du nøjes med, at købe et kabel m. phono-Han i begge ender og montere den ene ende i Tv'et og den anden i den lille stump kabel's Phono-Hun-stik og så S-VHS-stikket i dit grafikkort.

Lyden henter du fra dit lydkort, hvor du skal have et kabel m. 1 mini-jack i den ene ende og 2 phono-stik i den anden, som du så sætter i enten dit anlæg eller direkte i dit Tv's lyd-indgang. (Hvidt + Rødt Phono-stik)

---------------------------------------------------------------------------

Hvis du kun har et S-VHS stik på dit Tv:

Hvis du har fået et lille kabel med til grafikkortet m. Scart-Han/Phono-Hun, kan du enten købe et kabel m. phono-Han i begge ender og montere den ene ende i Scart-omskifteren's gule Phono-stik og den anden ende i den lille stump kabel's Phono-Hun-stik og så S-VHS-stikket i dit grafikkort.
Du kan også købe et S-VHS kabel og montere den ene ende i Scart-omskifteren's S-VHS indgang og den anden ende direkte i dit grafikkort.

Lyden henter du fra dit lydkort, hvor du skal have et kabel m. 1 mini-jack i den ene ende og 2 phono-stik i den anden, som du så sætter i enten dit anlæg eller i Scart-omskifteren's lyd-indgang. (Hvidt + Rødt Phono-stik)

Scart/Composite-omskifter kan købes her:

http://www.av-supply.dk/index.php?index=2&gruppeid=3&PHPSESSID=ae9f79a46f92ea7401b7c766e2957dca

Kabler til Billed/Lyd kan købes her:

http://www.av-supply.dk/


(lånt fra Pentium4  :0)
Avatar billede jesperp19 Nybegynder
27. juli 2002 - 16:33 #6
Tvét har et S-VHS Stik så det må da kunne modtage S-VHS, men det kan måske ikke lade sig gøre via en af scartindgangene som også er bagpå Tvét
Avatar billede jesperp19 Nybegynder
27. juli 2002 - 23:17 #7
Jeg har ikke fået løst mit problem endnu, men i fik pointene for jeres ulejlighed, og så fordi at jeg har dette spørgsmål kørende 2 steder:)
Avatar billede kkd Nybegynder
28. juli 2002 - 21:17 #8
Thankz :oD
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester