Avatar billede rexjr20 Nybegynder
14. august 2002 - 13:44 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

getElementById

Er der nogle som kan forklare hvad dette gør helt præcist.

getElementById()
//og
getElementById(id)
//og
getElementById(obj)

eller er der ikke forskel og alt hvad der er i () bare en variabel
Avatar billede medions Nybegynder
14. august 2002 - 13:51 #1
getElementById() er et objekt der henter en ID i fx. en DIV tag! fx.

<div id="hej">

Hvis du så skriver
getElementById("hej")
vil den få fat i din DIV tag i HTML'en..!

//>Rune
Avatar billede mik789 Nybegynder
14. august 2002 - 14:22 #2
det der er i () er ID navnet på det element som getElementById skal finde. Man kan angive navnet, og så skal det gøres med enten ' eller " (som vist af medions) eller man kan angive en variabel, f.eks. obj, som i dit eget eksempel, som så enten allerede har fået eller senere får tildelt en værdi der repræsenterer et ID navn eller som er lavet fleksibelt, så det kan stå for forskellige id navne alt efter situationen.
Avatar billede mik789 Nybegynder
14. august 2002 - 14:31 #3
getElementById() i sig selv [altså uden noget i ()] er en javascript "metode" (snarere end et objekt). Man kan f.eks. tjekke for om folk bruger en nyere browser med koden: if (document.getElementById) { så et eller andet } - det betyder at hvis getElementById findes, dvs. hvis browseren understøtter denne metode - og det gør kun IE5+ og NS6+, så skal koden i {} udføres
Avatar billede mik789 Nybegynder
14. august 2002 - 16:33 #4
Du har et eksempel på den fleksible brug (med variabler der defineres efter situationen) her:
http://www.eksperten.dk/spm/246185

Se phoenixv 14/08 16:25:39 og 16:26:20

Her er variablen id foreløbigt sat ind i funktionen og i getElementById(id). Når så funktionen kaldes indsættes det rigtige id-navn på variablens plads)
Avatar billede medions Nybegynder
15. august 2002 - 14:55 #5
Thx 4 Poinz

//>Rune
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester