Et flot hurtigt site... Siden er bygget overskueligt op med en let menu! Måske du skulle overveje at gøre top10 tabellen ude i venstre hjørne breddere så man kan se brugerens fulde navn. Synes også at du skal gøre den sorte linie helt i bunden længere så den fylder 100% langs skærmen, altså som i toppen! Min karakter: 9^ ud af 13
Synes det er et fedt nok site... Måske lidt for eksperten agtigt med det point system *gg*, men generelt er det et pænt site. En ting som dog er lidt dårligt er at de 4 punkter du har på forsiden er alt for store.
Hvis sitet var rigtigt bruger venligt ville man ikke have nød til at scolle for at nå de nederste. Så havde du lavet dem ved siden af hianden, eller 2 og 2 ved siden af hianden.
Desuden er det en stor fejl at sitet ikke dur i 800x600... Det er en ting som jeg personligt vil blive ved med at lave mine sider i indtil at 95% af maskiner kører 1024x768. Ellers er den fin.. Og den dur ennda på en mac. Load tiden er heller ikke dårlig. Kort sagt.... godt arbejde.
Jeg synes det er RIGTIG godt lavet. Jeg kan godt lide de 4 overskrifter på den forside. Billederne til teksten er pæne. De giver et proffesionelt look. og det er fint at både billede og overskrift er klikbare.
.. dog kunne menuen i toppen godt væree noget mere synlig :-/
BTW noget der tiltaler mig ved forsiden er at designet virker "roligt" at se på (ikke alt muligt popup, lang load tid etc.) Netop forsiden er jo meget vigtig, for hvis man skræmmes af forsiden kommer man sjældent længere :o)
Det er pænt og nydeligt og klart over standarden for meget af det man ellers ser her på eksperten. Men derfor tillader jeg mig også at være mere kritisk.
Siden er for bred.
Toppen: Umotiveret mellemrum i teksten "Vil du starte en virksomhed?", mellem "en " og "virksomhed"
Reklamebanneret - hvis der endelig skal være et - kunne med fordel vises på en lysrer neutral baggrund. Ellers opfattes det let som om boksen med "Vil du starte en virksomhed?" også bare er en reklame.
Menu-punkterne i negativ skrift er vanskelige at læse. Skrifttyper til skærm er konstrueret til at blive vist som positiv skrift. Derfor får "antialiasing" oftest den modsatte virkning, nåpr skriften bruges som negativ (baggrunden bløder igenenm). Hvis man bruger negativ skrift, er det derfor nødvendigt at gøre den fed eller bruge større/tykkere skrift. Ned i bunden af siden går det meget bedre! Log ud er i to ord.
Dropdown-menuer er jo en smagssag, men som minimu bør brugeren kunne se, om et menupunkt har underpunkter eller ej. Generelt undgår jeg selv brugen af dropdown-menuer, fordi de "leger gemmeleg med brugeren" og derved gør det vanskeligere at danne sig et hurtigt overblik over siten. Æselørerne nederst i dropdown-menuerne er distraherende pjat.
Login-felterne er med grå baggrund. Det får mig til at tro, at jeg ikke kan skrive i dem, specielt når de to afkrydsningsbokse ikke er grå.
Det fremgår ikke klart, at "er du ny bruger" er klikbart. Stort set alle links skal man gætte sig til. Der mangler en letfattelig konvention for hvad der er klikbart.
Det virker lidt mærkeligt, at der nederst på siden står "nyhed", og det fik mig i første omgang til at tro, at der endnu ikke var nogen artikler. Men der er jo artikler, så hvorfor ikke vise overskrift og måske indledning til de to-tre nyeste? I det hele taget er det noget underligt noget, det der med at skrive "nyhed". Man ser det tit på hjemmesider, men aldrig på avisforsider. Hvis en artikel er af nyere dato (skriv datoen) og artiklen står på et iøjnefaldende sted, så behøver jeg ikke at få fortalt at det er en nyhed.
Hvad er top 10? Som eksperten-bruger har jeg måske en anelse, men det snævrer ligegodt målgruppen ind.
.. jeg tror du har fået nok nu for din 89-øre, endda til deling ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.