Er der nogen som har erfaring med opsætning af DI-840. Jeg vil gerne gøre det muligt at lave en VPN forbindelse udefra ind på en Win2000 PC uden at placere denne i DMZ. (Det kan man på en DI-704 meget enkelt men jeg kan ikke få det til at virke på en DI 804) Hvis nogen har en beskrivels/et eksempel (som virker!!) så læg et svar
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Det er lidt for let - USA softwaren dvs ver 4.xx understøtter virtual server (som der den funktion der skal bruges) - denne skulle i manuanlen kunne "opsættes" ved at rediregere port 1723 til den VPN-server der skal svare - det virker opså på alle andre porte end på 1723. I Europaversionerne er ver 2.04 den sidst kendte og firmwareloaderen til 4.xx versionerne er indbygget i USA versionen. Det ser umiddelbart ud som den indbyggede "firewall"/Filterfunktion er det der forhindrer VPNserveren i at få forbindelse med clienten - Dette problem er D-LINK blevet spurgt om - men de har ikke svaret - måske kender de godt problemet, men "gider" ikke svare
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.