Magnetkort information ind i database
Jeg bruger en MS Access database, som jeg ikke selv har konstrueret og som jeg ikke har administrative rettigheder i forhold til. I forbindelse med brugen kører jeg dagligt sygesikringsbeviser igennem en magnetkortlæser hvorefter informationerne dukker op på skærmen (Navn, Cpr osv). Programmet er blevet opdateret men magnetkortscanneren er stadig den samme (programmet er nu 32-bit og scanneren er 16-bit) hvilket betyder at jeg har et lille DOS vindue til at køre i baggrunden konstant for at læse fra magnetkortene.Det koster en del resourcer fra maskinerne at holde øje med COM porten hele tiden, og da der samtidigt er kommet nye scannere på markedet vil jeg gerne kunne sætte en anden scanner til (allerhelst til USB).
Jeg kan lave et udtræk af syntaksen på den "gamle" scanner og prøver at få den nye til at se ligedan ud, man alligevel kommer der intet inde i databasen.
Hvordan kommer informationerne fra magnetkortscanneren (virker fint med Hyperterminal) ind i databasen?
Og kan det lade sig gøre (evt ved at henvende sig til producenten af databasen) at få den til at lægge data i keyboardbufferen frem for COM bufferen (Danbit beskriver at den med keyboard bufferen blot "låner" porten kortvarigt) så jeg undgår det lille TSR DOS program.
Jeg bruger dagligt en "MCR 500", men prøver om jeg kan få det til at virke med en "BMR-512".
PFT
