Avatar billede starf Nybegynder
28. august 2002 - 02:52 Der er 1 løsning

opsætning af Visual Source Safe server...

Hey

Da vi i forbindelse med et spil project kaldet project nemitasia har brug for at dele kode, har jeg fået adgang til vores server for at sætte Visual Source Safe op.. Så er der nogle der ved hvordan man sætter det op.. samt hvordan man connecter til det?

mere info om projectet kan fåes her

http://www.dailyrush.dk/boards/5/topics/10448/
Avatar billede opperen Nybegynder
01. juli 2003 - 16:09 #1
Det er ret nemt. Kør installationen. Opret en ny database, og angiv adminstrator password. Installationen laver en klient som du kan installere på de maskiner der skal hente og gemme filer i vss databasen. Installer klienten på din lokale maskine. Log ind som administrator og opret alle brugere. bed disse brugere om at installere klienten. De kan nu logge ind med de brugernavne og passwords du tildelte dem. Held og lykke med projektet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester