Avatar billede mc_goblen Praktikant
30. august 2002 - 10:28 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Tween en tekst!

Jeg skal have en tekst til at skife farve! Den skal glide fra eks. rød til blå! Hvordan gør jeg det? Jeg har ingen problemer med at få alle mulige cirker osv til at skife farve, men med tekst! PAS :(
Avatar billede telemuzen Nybegynder
30. august 2002 - 10:40 #1
opret noget tekst, tryk F8, vælg moviclip/graphic, så kan du tweene din tekst, du kan kun lave tweening med MC/grafik symboler..
Tele
Avatar billede flyveren Nybegynder
30. august 2002 - 13:46 #2
du skal bruge tint til at skifte farve med, hvis du vil bruge ovenstående eksempel
Man kan også tweene grupperet objekter.

-flyveren
Avatar billede barklund Nybegynder
30. august 2002 - 14:02 #3
Du kan også breake din tekst med Ctrl+B - og så lave simpel shape tween...
Avatar billede mc_goblen Praktikant
19. juni 2003 - 10:03 #4
lukker her. Tak til alle...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester