12. september 2000 - 18:28Der er
23 kommentarer og 1 løsning
Programmet har udført
Når jeg får meddelelsen \"programmet har udført en ulovlig handling og afsluttes\", hvad kan årsagen være, og hvad betyder alle de koder man får i hovedet ?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Hvis du kører Windows, må du vende dig til den slags. De sker hele tiden, fordi Windows er skrevet elendigt.
Fejlen kan f.eks. komme, hvis der ligger en fil på din computer, som programmet ikke kan \"tåle\". Der kan være så mange forskellige årsager til problemet, og man kan ikke på nogen måde slippe for det.
Ang. alle de koder er det ofte indeholdet af f.eks. rammen, eller filen der fik programmet til at gå ned. Må guderne vide hvad de volapyk står for. Jeg tror ikke engang MS gør det selv
De detajler du får er kun brugbare, hvis du programmerer programmer i ren maskinkode eller Assembler. Registrene er nogle rum i CPU\'en, hvor programmet midlertidigt lægger de data den opererer med, og stacken er et sted i hukommelsen, hvor de lægger andre data midlertidigt. Medmindre du er en \'langhåret\' Windows programmør og debugger dit program, skal du bare ignorere det.
He he ... windows er ikke dårligt skrevet... ALLE operativsystemer laver samme antal fejl som windows, det er bare ikke alle der viser det ( de kører bare videre alligevel ). Men selvom det er skrevet fint, så kan vi jo ikke lide Gates drengen vel??
Med hensyn til de ulovlige handlinger, det hjælper som regel at geninstallere det program der forårsager dem... ellers er en renskrivning af windows også en mulighed .. altså lægge en ny windows ovenpå den gamle, på den måde midster man ikke nogle indstillinger, men ( efter sigende ) rettet evt fejl i drivere der er opstået med tiden!!
Jeg har heller intet imod microsoft. Det kan godt være mange hader windows, men jeg synes det er genialt fundet på, og det bedste der har været at byde den alm. bruger hidtil.
Der vil jeg give dig helt ret :-) Men man ser også en klar sammenhæng mellem brugerflade og stabilitet;
Linux for eksempel går sjældent ned men har heller ikke en særlig god brugergrænseflade (UHA, nu bliver flamet), hvorimod microsofts produkter er lette at finde ud af, men går mere ofte ned!
Og så ligemeget hvor dumme i synes Bill Gates er, så husk lige på, at hen er verden rigeste mand! De fleste ville give meget for at være i hans sko :-/
erm... hvis jeg ikke tager helt fejl så er han det ikke mere. Jeg kan i hvert fald huske under retsagen, at MS aktier styrtdykkede så meget at Bill Gates røg ned på en anden plads overgået af Oracle\'s direktør. Men det kan da godt være at han er blevet nr. 1 igen.
Jeg mener, at Microsofts produkter er noget lort, som ikke burde bruges af nogen. Det er ustabilt - og jo, det ER dårligt skrevet.
Den eneste grund til, at folk bruger Microsoft er, at de var først ude med deres Windows til private. Dermed tjente de penge og opkøber konkurrenter. Hvis konkurrenterne ikke vil, gør MS dårligt trick mod dem.
Eks. Microsoft ville have IBM til at stoppe udviklingen af OS/2. Da IBM ikke ville dette, udskød MS underskrivningen af licensaftalen med IBM om en ny Windowsversion, så IBM fik et stort tab.
De bruger dårlige forretningsmetoder, og tænker kun på at tjene penge. F.eks. da Win98 skulle på markedet: Microsoft havde først fastsat en pris - men da de ikke så en fare for kundeflugt satte de lige prisen 25% op...
Det er svært at få alle til at skifte til et andet os-system, da alle programmer/spil er skrevet til Windows. F.eks. inden for det offentlige skriver Kommunedata kun programmer til Windows - det giver MS en klar fordel her.
Lad os prøve at sammenligne MS med f.eks apple: Apple skriver kun styre-systemer til en slags maskine...selvfølgelig apple! Hvorimod MS skriver et styresystem der kan køres på mange forskellige maskiner, og faktisk er ret stabilt, når man f.eks sammenligner med MAC-OS (i min mening).
Hvis du tænker på hvor stort et system er Windows er, syntes jeg ikke det er dårligt skrevet, der er trodsalt mange forskellige mennesker der været med til at skrive det.
Og som man siger \"i krig og kærlighed, gælder alle kneb\", så er det vel ikke så unfair at de opkøber deres konkurrenter, var det ikke det samme cybercity gjorde, de det der lille satelit-internet firma kom frem, for et par år siden?
Men i den sidste ende er det jo bare en ond cirkel, folk skriver deres programmer til windows, pga. der er flest \"lemminger\" der bruger windows. De bruger windows, fordi der er flest programer, osv.
Men jeg vil dog give dig ret i at MS, er lidt for grove nogen gange, fks. med udgivelsen af deres MS-linux, det syntes jeg ikke de kan tillade sig at tage penge for, men på den anden side...det gør Corel jo også....
Jeg sagde ikke at jeg ikke kunne lide Windows, det er trods alt det styresystem på markedet der kan flest ting og som er lettest at bruge!! Grunden til at jeg ikke kan lide Gates er, at han, som aasuper skriver, at han bruger ufine metoder til at fremme sin egen økonimi!! Jeg har ikke nogen respekt for firmaer der ikke tilgodeser deres kunders behov!! Grunden til at jeg ikke mener at microsoft gør dette er, at de systematisk afskaffer alt konkurrence, og dermed fjerner brugerernes valg. Hvis der ikke er ander firmaer til at konkurrere, hvorfor så lave noget der er bedre? Jeg mener at konkurrence skaber en god og naturlig udvikling! Lad os sige at Cirrus Logic var den eneste grafikkort producent på markedet... hvor hurtige grafikkort ville vi så have dig?? Kan i sige 800x600 i 70hz??? Det tror jeg!!
Okey okey, det har du selvfølgelig ret, altså at konkurrence gør produkter bedre! Men jeg forstår ham nu godt :o) Hav vil jo bare tjene penge som alle os andre, men ok, nu skal jeg nok lade være med al det r*v-slikkeri, min point var jo egentlig bare, at det der med at kritisere microsoft, efterhånden bare er noget *man gør*, hvis du forstår!
Lige en kommentar; jeg sendte engang en mail til billy-boy, og spurgte om en autograf, der gik to uger, så kom der et signeret billede ind af brevsprækken, he he...Det er da meget god service :o)
jeg har et problem, det er sådan at efter installation af \"visio teknik\" fik jeg en meddelse at \" intern fejl i stack, ændres stack konfikation i config.sys\" hvordan gør jeg det, og hvad er det for en fejl er det vigtigt??. vnp
øøøøøh... vuphuoc >> Burde du ikke oprette det som et spm.?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.