08. september 2002 - 17:15Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
Linux kan ikke genkende mine installations cd'ere
Hej Jeg har hentet red hat linux 7.3 og brændt dem ned på en cd. Jeg har lavet en bootdiskette for at starte installation. Når den spørger, hvor install. data skal hentes fra angiver jeg cd-rom drevet. Den siger imidlertidigt at det ikke er en linux cd. Er det fordi jeg har givet de cden en forkert label? CDen har automatisk fået dato som label. Hjælper det hvis jeg brænde en ny og kalde cden for:
Brænd den som et iso! Lad være at pakke den ud så burde den virke! Nej hvis du laver den rigtig er det jo ligegyldigt! Men de kan jo også boote fra den hvis du brænder den som et iso!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.