Avatar billede dampnet Nybegynder
11. september 2002 - 10:09 Der er 1 kommentar og
1 løsning

textarea og stop indtastning

jeg vil gerne have et lille javascript der kan stoppe brugeren i at indtaste flere tegn i et textarea. det skal gerne virke sådan at når brugeren indtaster skal der bare ikke være muligt at overstige de anførte tegn, det skulle også gerne være muligt at bruge det i forskellige forms og sider uden at skulle ændre på javascriptet.
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
11. september 2002 - 10:24 #1
<textarea name="hej" style="width:315;overflow:auto" onkeyup="if(this.value.length<120){}else{this.value = this.value.substr(0,120);alert('Du kan max skrive 120 karakterer i dette felt!!')}" rows="2" cols="4"></textarea>

/NIkolaj
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
11. september 2002 - 10:28 #2
Du kan evt selv fjerne alerten alert('Du kan max skrive 120 karakterer i dette felt!!')

Så vil den bare cutte strengen ned til 120 tegn.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester