15. september 2002 - 11:09Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Afinstallation af Norton Antivirus 2003 (Beta)
Hej
Er der andre end mig, der har oplevet problemer med at afinstallere ovennævnte produkt? På et tidspunkt standser processen, hvorefter der ikke sker mere. Det er ikke muligt, at installere ikke-beta versionen førend Beta-versionen er smidt på porten, men jeg kan ikke hitte ud af, hvordan jeg skal gøre det!
Jeg har downloaded et removal tool fra Symantec, men det gav ikke det forventede resultat, måske fordi versionen her ikke stod nævnt i programmets options.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Øhhh... lyder måske lidt underligt, men nu er problemet vist blevet løst... Løsning: en installation af Norton Antivirus 2003 fra SystemWorks 2003, og så var den gamle Beta version blevet overskrevet.
ja den finder selv tidligere versioner når man installerer en ny, men som jeg forstod set skulle du bare af med programmet. Men okay, det er godt nok at du fandt ud af det.
Her er lige lidt mere info.... Og en komplet løsning:
Jeg forsøgte mig med en "startup-manager" og disablede alt hvad der havde med NAV at gøre... Derpå genstartede jeg computeren. Afinstallerede alt Norton AV software. Genstartede.. og reinstallerede.
Fordi diverse Norton AV test start-check programmer var blevet disablede gik den nye installation godt, og nu virker NAV efter hensigten.
Ovenstående løsning virkede ikke anden gang jeg forsøgte mig på en installation, som var gået itu :( Sååå. Jeg lytter fortsat, hvis nogen har et par gode råd angående Norton AV 2003 Beta afinstallation.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.