Avatar billede brianus Nybegynder
18. september 2002 - 22:07 Der er 2 kommentarer

SharedLibrary og preload

Nogen her der ved, hvordan man tjekker om et shared library er loaded?

Ud fra et site, jeg har lavet, kan jeg se, at en film med elementer fra et shared library først indlæser sig selv. Derefter indlæser den elementerne i shared library.

Og sætter jeg afspilningen i gang, når filmen er indlæst, så kværner den derudaf uden at bruge shared library, før det er indlæst. Ikke særligt optimalt!

/Brian
Avatar billede baitianlong Nybegynder
19. september 2002 - 01:52 #1
Hvis du læser elementer ind i movieclips, kan du checke hvordan det går med:

variabel = (movieclipnavn.getBytesLoaded()/movieclipnavn.getBytesTotal())*100

evt. sæt _root. til stop() indtil variabel er = 100
Avatar billede brianus Nybegynder
19. september 2002 - 18:13 #2
Jamen, jeg skal jo ikke læse et Shared Library ind i noget. Man bruger elementerne fra Shared Library som importerede elementer i de andre swf'eres biblioteker.

Jeg kan godt finde ud af at lave en getBytesLoaded, men hvad dælen skal jeg lave det på, når Shared Library swf'en "svæver ude i ingenting" (det delte bibliotek læses jo ikke ind i noget level, så det er en anelse svært at lave target på en action, der laver getBytesLoaded)

/Brian
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester