Avatar billede cvp Nybegynder
24. september 2002 - 21:18 Der er 4 kommentarer

Ang. logsys server på Mandrake

Hej - jeg spurgte på netværk/routere hvordan jeg kunne overvåge min router og fik hjælp til dette

Læs evt her: http://www.eksperten.dk/spm/259949

Nu er det så jeg spørg kan nogen hjælpe mig med at få noget forståeligt ud af det på min Linux mandrake server. Så vidt jeg kan forstå kan man opsætte en logsys server (??) men jeg må indrømme at linux land er lidt langt væk endnu.

Mvh
Christian
Avatar billede dank Nybegynder
24. september 2002 - 21:35 #1
tjaee.. jeg kiggede lige hurtigt på det andet link.. Er det bare fordi du ønsker at se hvem der overfører og hvor meget?
Avatar billede cvp Nybegynder
24. september 2002 - 21:39 #2
I bund og grund Ja - men det ville også være dejligt hvis man kunne se hvor der blev hentet fra. Altså eks. se om der blev hentet store filer fra tucows eller lig.

Mvh
Christian
Avatar billede dank Nybegynder
24. september 2002 - 21:42 #3
1: Brug ntop - jeg har ikke så meget forstand på Mandrake, men se om du kan finde en rpm til dette. Det er suværent. Viser overført MB pr. ip nummer, bl.a. meget andet. Du kan se hvilke protokoller der er brugt tcp, udp m.m.

2: Mht til filer fra tucows m.m. er svaret Squid Proxy + noget squid proxy analyser
Avatar billede svindler Nybegynder
24. september 2002 - 21:51 #4
Det er en syslog server, du skal have fat i. Den er formodentlig allerede installeret og oppe og køre på din Mandrake, men den skal sikkert lige have rettet opstarts-parametrene for at acceptere data fra nettet.
Jeg kører selv RedHat og der skal parametrene "-r -x" lige på. Der kan det gøres i /etc/rc.d/init.d/syslog eller /etc/sysconfig/syslog
Den logning du får foretaget med opsætningen i det andet spørgsmål vil ikke kunne bruges til at tælle antal bytes, kun antal pakker.
For at få bytes udspecificeret, skal du bruge firewall-feature settet til din router. Dette koster ekstra.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester