Avatar billede kak Nybegynder
25. september 2002 - 08:25 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Alternativ til pasteHTML

Jeg bruger pasteHTML til at indsætte forskellige ting i en iframe.
Det virker for det meste fint, men når jeg vil indsætte et link til en anden side på mit site, ændrer pasteHTML selv formateringen af linket! Den tager pc-navn og hele stien med, hvilket jeg jo ikke kan bruge til noget.

Findes der en måde at omgå dette på, så det kun er den oprindelige tekst der bliver indsat? (range.text = .... kan ikke bruges)
Avatar billede Slettet bruger
28. september 2002 - 12:28 #1
Næppe. Microsoft er ret glad for at auto-formatere HTML'et i forbindelse med en execCommand eller noget textrange-halløjsa.
Avatar billede kak Nybegynder
20. april 2004 - 12:08 #2
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester