Avatar billede babysus85 Nybegynder
25. september 2002 - 16:39 Der er 1 kommentar og
1 løsning

At lære JavaScript

Hvilken hjemmeside/bog er den bedste når jeg vil gå i gang med at lære javascript. Jeg er på begynderniveau, men programmerer php, så jeg kan da noget af det grundlæggende.
Avatar billede mm12010 Nybegynder
25. september 2002 - 17:55 #1
Denne bog er rigtig god - Har selv lært det fra bunden vha. den: JavaScript - i Praksis, ISBN: 87-571-2346-2
Avatar billede mik789 Nybegynder
25. september 2002 - 18:14 #2
Jeg har haft meget ud af Javascript for the World Wide Web af Negrino og Smith (web: www.javascriptworld.com) Den er grundlæggende men går alligevel lige til sagen med en masse scripts man kan have umiddelbar gavn af. Så det er sådan set nok. Derfra kan man klare sig med referencerne på nettet, f.eks.: http://developer.netscape.com/docs/manuals/js/client/jsref/index.htm
http://developer.netscape.com/docs/manuals/communicator/jsref/index.htm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester