Avatar billede maaklom Nybegynder
27. september 2002 - 07:38 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Spænding på com-porte

Hej
Vi har et par bærbare pc'er der kører noget gammelt plc-programmeringssoftware kaldet DOX5 og DOX10. Vi har nogle genrelle fejl når vi skal programmere plc'er. Der går ikke lang tid imellem at vi får kommunikationsfejl under kommunikationen. Jeg har undersøgt dette forskellige steder, men er kun kommet frem til at det kan være at der er lavere spænding på nutidens bærbare pc'er iforhold til ældre modeller. Sidst fik vi en fejl i DOX10 der lød: error while locking on the PLC communikation.
Avatar billede maaklom Nybegynder
27. september 2002 - 07:40 #1
Er der nogen der kan greje den?
Avatar billede scb Praktikant
27. september 2002 - 07:45 #2
Jamen det lyder meget sansynligt, jeg har en datalogger som bliver forsynet fra com porten, på en stationær virker den fint, på min toshiba bærbar virker den ikke, og vi har i firmaet målt på det, og det viste sig at porten på den bærbare ikke kunne give strøm nok.

Har i mulighed for at ændre kommunikationshastigheden, kunne det måske hjælpe.
-SCB
Avatar billede maaklom Nybegynder
27. september 2002 - 07:55 #3
Ja, vi har leget meget med hastighederne, men jeg synes ikke det har nogen effekt på problemet. Det ville være fint hvis man kunne købe en ny bærbar, som de så ud for 10 år siden, ja det er den omvendte verden. Måske er der nogle bærbare modeller der er bedre end andre.
Avatar billede scb Praktikant
27. september 2002 - 08:02 #4
Så vidt vides, skyldes det at alle bærbare i dag skal spare mest mulig på batteriet, og derfor kan com porten ikke leverer så meget strøm som tidligere.
-SCB
Avatar billede maaklom Nybegynder
27. september 2002 - 08:18 #5
Jeg lader den lige stå åben til lidt længere op af dagen, måske er der nogle andre kloge der ikke er vågnet endnu.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester