Avatar billede siredward Nybegynder
29. september 2002 - 16:37 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Afspilling af mp3'er over netværk

Jeg er nu i den lykkelige situration, at mit lydkort virker i Linux. Nu vil jeg så gerne bruge det. Jeg har henet mp3 afspilleren xmms og det virker fint nok.

Da min musik deles mellem flere computere ligger det på en filserver som de alle har adgang til, og som har masser af plads. Jeg vil nu gerne vide om nogen har haft nogen erfaring med at få xmms (eller et hvilket som helst andet program) til at afspille musik over ftp, eller over windows fildeling. Ingen af mine musikprogrammer vil nemlig afspille med mindre nummeret ligger lokalt, også selvom de sagtens kan læse deres ID1 og 2.

Jeg bruger RedHat Linux 7,3 workstation og henter fra en win98se server.


            SIrEdward
Avatar billede herlock Nybegynder
29. september 2002 - 16:57 #1
Du mounter bare windows shares:
Lav dirs til mounts
mkdir /mnt/mp3share1

mount -t smbfs -o username=brugernavn,password=kodeord //servernavn/sharenavn /mnt/mp3share1

Voila

Herlock / www.linuxplanet.dk
Avatar billede siredward Nybegynder
30. september 2002 - 00:08 #2
Det virker, tak
Avatar billede herlock Nybegynder
30. september 2002 - 11:22 #3
ingen problemer ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester