Avatar billede bierchen Nybegynder
02. oktober 2002 - 08:30 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Squirrelmail

Jeg har installeret Squirrelmail på min RedHat 8.0. Når jeg så vil ind på min webmail går jeg ind via http://127.0.0.1/webmail/index.php, og kommer derefter fint ind til login billedet.

Herinde forsøger jeg at logge ind med min bruger bb@localhost og dertilhørende adgangskode. Herefter får jeg en ny side frem der siger "You need to be logged in, to view this page". Jeg får altså ikke lov til at logge mig ind ??  Jeg har også forsøgt med bb og adgangskoden, men det virker ikke rigtigt for mig ??  :))

RedHat 8.0 Er Fandme flot !!
Avatar billede dank Nybegynder
02. oktober 2002 - 10:26 #1
"...RedHat 8.0 Er Fandme flot !!..."

Vi vil se screenshots :-))
Avatar billede Noone Nybegynder
02. oktober 2002 - 12:30 #2
Du HAR en IMAP server kørende, du kan logge ind via en anden IMAP klient? Du har oprettet de biblioteker med de rettigheder der er beskrevet i INSTALL filen? Jeg har selv SquirrelMail version 1.2.7 og kører på min server og det fungere uden problemer. Jeg fulgte bare vejledningen i INSTALL filen.
Avatar billede bierchen Nybegynder
02. oktober 2002 - 23:04 #3
Min IMAP Server kører som en xinetd service. Denne var sat til disable = Yes.  Så nu kører det igen !!!  Mange TAK for hjælpen !!!!
Avatar billede bierchen Nybegynder
02. oktober 2002 - 23:05 #4
Kaster du ikke lige et svar, Chanoa, så kvitterer jeg lige med noget guld.
Avatar billede Noone Nybegynder
03. oktober 2002 - 00:02 #5
Hehe... Hvis det virkeligt er guld, så jo... Hvis det bare er point, så tag dem selv...
Avatar billede bierchen Nybegynder
03. oktober 2002 - 13:09 #6
Ok, men du skal have mange Tak for hjælpen !!!!
Avatar billede bierchen Nybegynder
03. oktober 2002 - 13:09 #7
Savr
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester