04. oktober 2002 - 18:30Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Problemer med at finde fejlen selv...
Hejsa.
Jeg har fundet et stykke kode, hvor man kan få skrevet hvornår man sidst har opdateret sin hjemmeside. Da det er på tysk har jeg oversat de få ord der var til dansk, men der er en fejl i koden. I stedet for at skrive det rigtige årstal (2002) så skriver den 3902 (altså 1900 mere). Hvordan finder jeg den fejl?
Jeg vil gerne copy/paste koden her, men den fylder lidt meget. Jeg vil meget gerne sende den pr email, hvis der er en, der mener at kunne hjælpe. Det er skrevet i JavaScript.
(Jeg er helt nybegynder og kender ikke til ret meget andet end html og lidt css.)
Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
et eller andet sted i din kode står der +1900 og det er i koden der der skal rettes. men det er svært uden at kunne se koden så tal og cut&paste nogen linie før og efter det sted ind her.
Jep, det er IE der har lavet om i deres regler for hvad funktionen getYear() skal returnere, i gamle dage returnerede de kun de 2 sidste cifte (Y2K problem)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.