Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.
Slettet bruger
26. oktober 2002 - 11:19#1
Siden er som sådan flot nok, pæne farver, god overskuelighed, men nyskabende er den bestemt ikke. Det er set masser af gange før. Top-banneret er stort og ligegyldigt. Det virker kun som fyld. "Statisk"? Du mener vist "Statistik". Hover-effekten er temmelig bombastisk, måske skulle du finde på noget lidt mere neutralt. Lav dine links i menuen således:
På den måde undgår du den enormt grimme "myresti" rundt om linksene, når man klikker på dem. Scrollbaren til højre er grim. Find en pænere farve til specielt pilene. Det er ikke meningen, at de skal være skjulte! Under "Kontakt" bør du have en formmail, så man ikke behøver at åbne sit e-mail program bare for at skrive til dig. Forsiden er den eneste underside på sitet, der er pæn. Farverne fra billedet liver det hele en del op. Prøv at genbruge noget af det gode fra forsiden på de andre sider. Til sidst glæder jeg mig over, at der endelig er en, der ikke er faldet for Chart-fælden! Tillykke! :)
Top-banneret er stort og ligegyldigt. Det virker kun som fyld. "Statisk"? Du mener vist "Statistik". >> Er rettet, dum fejl :D
På den måde undgår du den enormt grimme "myresti" rundt om linksene, når man klikker på dem. >> Takker for rådet...
Scrollbaren til højre er grim. Find en pænere farve til specielt pilene. Det er ikke meningen, at de skal være skjulte! >> Enig med at den er grim men jeg aner ikke hvordan jeg skal få den sammensat ordenligt...
Under "Kontakt" bør du have en formmail >> Det vil jeg da give dig lidt ret i, og det fikser jeg da bare :)
at der endelig er en, der ikke er faldet for Chart-fælden! >> Synes ikke den hører hjemme sådan et sted!!!
Takker for din vurdering...
Synes godt om
Slettet bruger
26. oktober 2002 - 11:24#5
Ja, det er rigtigt, det glemte jeg lige: Drop splash-siden. Folk vil have direkte adgang til dit site, når de skriver adressen eller følger et link; så lad være med at opstille alle mulige forhindringer for dem!
phoenixv >> mener du startsiden med logoet og spot reklamen??
Synes godt om
Slettet bruger
26. oktober 2002 - 11:27#8
Mht. scrollbaren så er det bare et spørgsmål om at prøve sig frem. Når du finder en god blanding, kan man straks se det ved: 1) at det ligner en scrollbar, ikke bare en tilfældig effekt 2) at den er diskret 3) at den ikke er for diskret, så man ikke får øje på den 4) at den passer ind i resten af designet 5) at selv den største idiot vil kunne betjene den uden problemer
Synes godt om
Slettet bruger
26. oktober 2002 - 11:28#9
Ja, jeg mener start-siden. Det med at den automatisk skifter er en ulempe, hvis man bruger browserens tilbage-knap og måske ikke lige er så øvet med musen.
phoenixv > scrollbaren vil jeg så arbejde på hvis du altså ikke kan komme med et forslag ??
phoenixv > start-siden? altså jeg brude bare fjerne den helt ???
Synes godt om
Slettet bruger
26. oktober 2002 - 11:31#11
Ja, du burde fjerne den.
Jeg finder det svært at komme med et forslag, når jeg ikke selv kan prøve mig frem. Men jeg er vis på, at du nok skal finde en rigtig farve-sammensætning; du skal bare bruge lidt tid på det! Sørg for at alle elementer på scrollbaren er synlige!
mtas>ligemeget nu, hvor splashsiden alligevel forsvinder, før jeg kan nå at blive desorienteret. Nu undrer jeg mig blot over, hvad der mon stod på splashsiden. Drop den helt.
Nyheder dateret i amerikansk datoformat
Pile på scrollbar er vanskelige at genkende som pile. Hvorfor er der pile, også når der ikke er scrollbar?
Sproget er generelt usikkert med mange fejl.
Der bruges mange ord til at sige temmelig lidt. Eksempel: "PeZZo Network udbyder nogle forskellige services. Nogle af services har fri adgang, men den anden part af servicerne er kun for medlemmer. " Jamen, hvilke services????
Fedt nok.. Fed side.. Men, men, men,men... Når man køre musen over til et menu link så bliver det helt hvidt.. det er jeg ikke helt tilfreds med.. Farverne er flotte og siden er flot.. forsøt de gode arbejde
Enig i at "topbilledet" er for tungt (30k) i forhold til informationsværdien - det tager ca. 10 sek. at åbne via ISDN - og 10 sek. er squ' meget nu om dage.
pas på med at blande "almindelige" billeder (kabler, graf mm.) med pixelart (news) begge er pæne - hver for sig, men blandingen giver et ufærdigt/tilfældigt finish... find evt. et alm. billede af en avis.
Takker for de mange forslag til ændringer, og som jeg opfatter er det "kun" nogle små ting som skal ændres...
Dog har jeg valgt et helt andet layout nu :D det må i også gerne se når jeg er færdig...... (weee)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.