Avatar billede fido26 Praktikant
28. oktober 2002 - 12:04 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Objekt referancer i JSP

Hejsa!

Jeg har en JSP side som jeg kører tre gange med nogle formularer og sager. Anden gang siden bliver vist opretter og initialiserer jeg et objekt af en klasse ved navn Bruger. Trdje gang jeg loader siden ville jeg så godt have fat i det objekt jeg oprettede anden gang istedet for at oprette et nyt objekt. Hvordan sender jeg en objekt referance og hvordan bruger jeg den på den sude hvor den skal bruges?? Er der noget der hedder request.getObject() eller noget lignende??

M.v.h.
Fido26
Avatar billede disky Nybegynder
28. oktober 2002 - 12:19 #1
du kan enten loade din klasse som en bean
eller sige:

session.setAttribute("NAVN",objektet)
og
session.getAttribute("NAVN") //som returnerer dit objekt
Avatar billede fido26 Praktikant
28. oktober 2002 - 12:54 #2
Tak for hjælpen disky..... Det funker nu.....

/Fido26
Avatar billede disky Nybegynder
28. oktober 2002 - 13:02 #3
det glæder mig :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester