Avatar billede meek Nybegynder
28. oktober 2002 - 21:38 Der er 36 kommentarer og
1 løsning

Billed-formater (eps/tif/postscript)

hej eksperter;

Jeg er ved at skal have trykt en mindre produktion af nogle musik cd'er. Min opmærksomhed er faldet på dette firma i Tjekkiet: http://www.gzcd.cz

Priserne er yderst rimelige, og deres hjemmeside forklarer det meste af hvad man skal vide.

Dog har jeg et problem. Jeg har designet coveret i ADOBE PHOTOSHOP 6, dvs. at jeg har mit cover i PSD -> og alle andre formater som photoshop kan håndtere...

mit problem er punkt B (side 1) i denne PDF : http://www.gzcd.cz/en/doc/tc-dtp.pdf

der omtales 3 formater som de kan modtage: PDF, POSTSCRIPT og TIFF. Allerede nu ved jeg at PDF er udelukket, og at TIFF altid kan laves... men hvad med postscript, er min PSD et postscript-format?

og yderligere står der noget med at skrifttyper skal være med i filen, dvs. at hvis jeg bruger en skrtifttype som ikke er almen tilgængelig, at den skal med!

Hvordan gør jeg dette i photoshop ???

desuden omtales en ScitexDolev4Press driver som kan hentes fra deres hjemmeside! Hvad er det..?
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 21:52 #1
ad format) med postscript kan de meget vel mene en printfil altså formatet .ps
Dette format får man når man printer til arkiv fremfor til printer.

ad skrift Hvis du gemmer som pdf kan du "krydse" af at fonte skal embedes
Ved tiff kan du gøre 2 ting du kan lave dine tekstlag om til pixelgrafik eller du kan vedlægge fonten på cd-en sammen med dit dokument
Ved postscript er fonten embedet i filen men vedlæg den for en sikkerheds skyld.

Hvorfor er pdf udelukket? Photoshop kan godt lave en pdf og er faktisk en meget sikker måde at aflevere på hvis du indstiller pdf-en til deres fotosætter...

...og her kommer ScitexDolev4press ind. Jeg vil tro det er den ppd der hører til deres fotosætter og den printerdriver du skal bruge hvis du aflevere som .ps Men jeg tjekker lige op på det.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 21:55 #2
Postscript filer hedder altså: .eps
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 21:58 #3
Hvis du "flatten image" i dine filer - så er der ingen font problemer
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 21:59 #4
stroenhm>> Der er 2 postscript betegnelser eps og ps og når de skriver de kan modtage en postscript så kan det meget vel være en printfil en ps og derfor skal man bruge deres ppd ScitexDolev4press....som jeg lige tjekkede op på og det er ganske rigtig en ppd.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:00 #5
Postscript filer hedder også altså: .eps
*LOL*
;)
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:02 #6
stroenhm hvis du printer til arkiv bliver fil endelsen .ps og så står der eps i selve fil ikonet.
Avatar billede meek Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:02 #7
Godt!

Det vil sige at jeg mere eller mindre kan lave alle 3 løsninger i photoshop, og vedlægge! Så er den sikret!

eps! got it....
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:03 #8
Husk at du ikke må køre sharpen filteret på din publikation - det bruger man udelukkende til skærm!
Alternativet hedder "unsharp mask" men du kan kun regne med resultatet hvis du kan få en rigtig god "postscript" farveprint.
Bare lige et gost råd - jeg har virkelig f**** noget op på denne måde
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:04 #9
Ja, du kan lave alle tre i udfra din psd
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:04 #10
>>spe
Eller hvis man man printer til fil bliver det til en PDF eller kørt til en RIB. (rib = ScitexDolev4Press)
ret mig lige hvis det er? man kan kun blive klogere...
Avatar billede dr_gamma Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:06 #11
Postscript er en form for beskrivelse af hvor ink'en skal være på papiret.

PSD er Photoshop indbyggede "arbejdsformat" der kan gemme alle lag samt en stor farvedybde. Det er bare ikke al software der kan læse dette format. Derfor, gem i Tiff når du er færdig med billedet, og hav en arbejdskopi i PSD.

Skrifttyper er kun vigtige hvis du har sider med megen tekst. Hvis det fx. er en booklet med sangtekster og du har anvendt en special font er det absolut ikke sikkert de har netop den installert på deres maskiner. Derfor skal disse indlejres så der ikke sker en uhensigtsmæssig font substituering.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:08 #12
>>dr gamma
Rigtgig mange trykkerier foretrækker .eps fremfor .tiff
Hvorfor mon?
Avatar billede dr_gamma Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:19 #13
>>stroehm

Fordi eps rummer både vektor og bitmap grafik...
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:20 #14
aaahhh
takker
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:27 #15
Til spe og dr gamma - og hvem som ellers kommer og hjælper til...
:)
http://www.eksperten.dk/spm/276453
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:29 #16
>>meek
undskyld - hvis jeg fik smadret din tråd
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:29 #17
stroehm>> Jo hvis du printer til Acrobat distiller får du en pdf men ikke nødvendigt i Photoshop da den selv kan lave pdf og ikke behøver distiller til det. Print til arkiv (fil) med ScitexDolev4press ppd-en giver netop en hvad du godt kan kalde en rib-fil normalt kaldet en printfil en .ps

en tiff fra Photoshop indholder også vektorgrafik på den måde at andre programmer og en postscript printer f.eks kan læse teksten som tekst og ikke som pixelgrafik. Åbner man en flatten tiff i Photoshop igen går vektorgrafiken tabt men dette gælder også en eps.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:32 #18
>>spe
hvordan kan en .PS og en .EPS være det samme hvis en .PS er en RIB fil?
En Rib fil bliver jo skrevet ud til et specifikt output som eks. ScitexDolev4press  - en .eps er allraound?

(jeg får en hel uddannelse her)
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:39 #19
stroehm en .ps og en .eps er lige som du skriver  ps specifik og eps generel.
en ps skal ikke åbnes i et program for at udskrive den blot sendes til printeren. Epsen skal åbnes for at få den udskrevet.

Er lige lidt usikker på min kommentar før om at en flatten tiff også indeholder vektor. Tjekker lige op på det.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:40 #20
Postscript er Vector!
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:48 #21
stroehm postscript er et side beskrivelses sprog, der bruger vektorregning til at beskrive hvordan siden ser ud. Men det kan sagtens indholde pixelgrafik.

Fik lige tjekket lidt på tiff. fra Photoshop kan man gemme tif med lag men ikke alle programmer eller printenheder kan læse lag i en tif og ignorer dem. Men gemt med lag indholder tif-en stadig tekst som tekst.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:52 #22
>>spe
et sæt vector koprdinater eks. pr. punkt?
måske derfor en .eps vejer mange gange mere end end en vector fil fra eks. Illustrator?

Mht tif er man så ikke på den sikre side hvis man "flatten image" mht fonte?
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 22:56 #23
Kan nogen anbefalde en rigtig rigtig god bog som kommer rundt emnet samt andre tryk termer og standarder?
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:01 #24
Jeg har efterhånden forstået formaterne, tror jeg, men hvorfor vil man have et format som både har vector/PS og bitmap?
- ser bitmap ikke frygteligt ud til tryk?
Avatar billede dr_gamma Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:07 #25
Alt der hakkes ud på printer er "bitmap". alt vektor grafik rasteriseres vai en RIP funktion hvor "vektor kurverne" omregnes til prikker. Vektor grafik er ondt sagt en form der sparer en masse computer ressourcer.

Kender ingen gode bøger om tryk, men kig forbi anmeldelsessektionen på computerarts.co.uk -de anmelder også nogle gange bøger!
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:22 #26
søg idg forlaget, grafisk litteratur efter bøger.
Avatar billede meek Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:33 #27
har hentet ScitexDolev4Press.

Hvordan printer jeg til den ??
Avatar billede spe Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:39 #28
hvis du arbejder på PC ved jeg det ikke præcist.
På mac skal ppd-en lægges ned i mappen med printerbeskrivelser i systemmappen.
I udskriv dialogboksen vælges ppd-en og indstil til at printe/udskrive til arkiv.
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:39 #29
http://www.idgforlag.dk er godt nok en lorte applikation! skod navigation og webdesign - ikke det rafiske men selve webdesignet sucks! - men det er jo bare min mening.
er egenlig heller ikke så vil med deres "anders and" agtige hæfter...
Så hvis i ikke lige kan pege på en specifik bog - tror jeg at jeg finder en anden løsning! ( har lige været der)
:)
Men ellers tak for hjælpen
Avatar billede stroehm Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:48 #30
>meek
Hvis spe's forslag ikke virker så prøv at tilføje en ny printer og vælg ScitexDolev4Press som printer driver - så kan du nok vælge den i udskriv boksen.
Avatar billede meek Nybegynder
28. oktober 2002 - 23:57 #31
har fået den til at virke...
Avatar billede stroehm Nybegynder
29. oktober 2002 - 00:04 #32
>>meek
Hvad virkede af mulighederne?
- det er trods alt meget rart at vide - kan ikke lige skjule at dette ikke er min stærkeste side..
;)
Avatar billede meek Nybegynder
29. oktober 2002 - 00:56 #33
jeg hentydede kun at jeg havde fået ScitexDolev4Press  til at virke..

har lavet både PDF, TIF og POSTSCRIPT.. regner med at snakke nærmere med firmaet før jeg giver points.

Sjovt nok siger min acrobat reader 5 at der er noget galt med en PDF jeg laver, og at jeg skal installere den sidst nye opdatering af koreansk-sprog for at udbedre fejlen.. hehe det var sku da mærkeligt. men den gør det dog kun når jeg vælger et flueben under save as PDF i photoshop (flueben: include vector data > embed fonts (ska den ikke med??)).

Meek
Avatar billede stroehm Nybegynder
29. oktober 2002 - 02:30 #34
>>meek
det var om du lagde ScitexDolev4Press i mappen eller om du skulle installere den som en printer driver jeg spurgte til mht hvilke f mulighederne som virkede?
(skal jeg nu også til at give dig points? *LOL*)
Avatar billede meek Nybegynder
29. oktober 2002 - 08:24 #35
næh jeg installerede bare en ny printer, dog ikke på nogen lpt port men istedet af typen file. Derefter browsede jeg mig frem til mappen og væagte den driver der lå i mappen..

derefter kan photoshop printe til den, og den gemmer så i en fil..

Meek
Avatar billede spe Nybegynder
29. oktober 2002 - 09:15 #36
Når du laver en pdf skal du vælge at include vector data men du har 2 muligheder for at gøre det enten ved at embede eller ved at outline teksten. Du kan bruge outlines hvis du har problemer med at embede en font. Teksten vil stadig opfattes som vektorgrafik men hvis du placere pdf-en i et andet program f.eks Adobe InDesign vil teksten ikke blive pæn hvis du forstørre pdf-en. Men det er vel næppe aktuelt at pdf-en skal forstørres i forhold til den oprindelige fil du har lavet.
Avatar billede meek Nybegynder
25. november 2002 - 01:10 #37
takker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester