Avatar billede dsjk Novice
05. november 2002 - 09:38 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Flytte bruger fra en "organizational unit" til en ny

Hvordan kan man flytte en bruger fra en gruppe til en anden?

Uden alt går tabt



dsjk
Avatar billede NanoQ Nybegynder
05. november 2002 - 09:43 #1
Der skulle da helst ikke gå noget galt, hvis du bruger "move" funktionen (v/højreklik)
Avatar billede jensendk Nybegynder
05. november 2002 - 09:47 #2
Det eneste du mister er de rettigheder/aplications etc du har sat på den pågældende OU, men der får han vel nye når han kommer over i en ny OU.
Avatar billede fasfan Nybegynder
05. november 2002 - 09:50 #3
Det kommer jo an på hvorledes du har tildelt rettigheder.

Hvis brugeren nedarver sine rettigheder fra OU's der ligger over brugeren i NDS træet, og du flytter brugeren til en ny OU, hvortil der ikke nedarves, vil brugeren ganske rigtigt miste opsætning.

Hvad er du bange for skal gå tabt?

File Rights/Printer Rights/ZEN applications???

Du er nødt til at vide hvorfra brugerne får disse rettigheder. Hvis de kommer fra en OU, skal den OU du flytter brugerne til have samme rights.

Prøv at oprette en testbruger derfra hvor du vil flytte brugere. Check at denne bruger har de rights der skal til. Flyt brugeren til ny OU. Check hvilke rettigheder der måtte mangle. Find ud af hvorfra disse rights stammer, og tildel samme rights til den nye OU. Test igen om ikke det virker.

Jeg bruger ALTID grupper (ikke OU) til at tildele rettigheder til filsystemet. Jeg tildeler ALDRIG rettigheder til filsystemet, til den enkelte bruger. Derved er det meget lettere at overskue.
Avatar billede dsjk Novice
05. november 2002 - 10:23 #4
jeg har ikke "move" funktionen.

Vi kører novell 5
Avatar billede fasfan Nybegynder
05. november 2002 - 10:32 #5
Jo det har du. Det er en standardfunktion i NDS.

Hvis du benytter NWADMIN32, kan du klikke på <Object><Move> eller trykke F7.
Benytter du ConsoleOne kan du højreklikke og vælge Move.
/Fas
Avatar billede dsjk Novice
05. november 2002 - 15:31 #6
hmm, underligt, i går var move feltet faded væk og vi kunne ikke vælge det, men nu virker det.

takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester