Avatar billede busch-jensen Nybegynder
05. november 2002 - 22:49 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Problemer med at fjerne hw: WAN Miniport (IP) #2

Netkortet er med Realtek RTL8139 chip. Når dette installeres følger ovenstående device med, og der dukker et ! udråbsteng op udfor enheden.

Ved forsøg på at fjerne enheden får jeg at vide, at den ikke kan fjernes, fordi den bruges til at starte systemet med.

Driver-details: ndiswan.sys (eneste fil, der står angivet)

Før den blev deaktiveret kunne jeg ikke få lokalnet - men gerne internet adgang. Så forsøgte jeg at deaktivere enheden, og derpå er der lokalnet adgang, men selvom enheden er deaktiveret, kan jeg fortsat ikke få lov til at fjerne den helt.

Nogle gode ideer til hvordan jeg slipper af med dette stykke ikke-eksisterende hardware i enhedshåndteringen.... Skal jeg fjerne nogle (WAN) protocoller... jeg bruge kun TCP/IP og Netbuei.

Mvh
Busch-Jensen
Avatar billede retaxes Nybegynder
05. november 2002 - 23:19 #1
har du prøvet i fejlsikker tilstand og uden netværk, tryk på F8 under start af PC og hold tasten nede til du ser en menu
Avatar billede retaxes Nybegynder
05. november 2002 - 23:20 #2
du kan også roligt fjerne disse wan protokoller, dem skal du ikke bruge.
Avatar billede sekam Nybegynder
05. november 2002 - 23:31 #3
Gør først som beskrevet på http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;Q241257

Gå derefter ind og fjern den.
Avatar billede busch-jensen Nybegynder
05. november 2002 - 23:57 #4
Det link hjælper ikke så meget, fordi jeg godt kan se enheden, men får en fejl ved forsøg på at fjerne den - både i normal og fejlsik. tilstand:

Failed to uninstall the device. The device my be required to boot up the computer.
Avatar billede busch-jensen Nybegynder
11. november 2002 - 18:27 #5
retaxes >> Det er ikke muligt at fjerne den ubudne hardware - hverken i normal eller fejl.sik. tilstand....
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. november 2002 - 19:21 #6
kan du heller ikke fjerne dem ved at pille netkortet ud af maskinen.
Avatar billede busch-jensen Nybegynder
29. februar 2004 - 14:16 #7
Fandt lidt info om problemet:
http://www.jsiinc.com/SUBM/tip6000/rh6026.htm

...og så denne her:
http://www.jsiinc.com/SUBM/tip6100/rh6183.htm

Men den letteste løsning - og den jeg valgte, er at reinstallere W2K :(
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. februar 2004 - 15:58 #8
jeg har set fejlen hos mig selv, men har ikke gjort noget for at fjerne den, den generer ikke her.
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. februar 2004 - 15:59 #9
forresten - takker for point..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester