06. november 2002 - 11:55Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Dato Indtastning
Jeg har et textfelt hvor en dato skal indtastes i formatet mm-dd-yyyy,.. men som det er nu skal man selv indtaste bindestregerne også. Jeg vil gerne have at man bare kan indtaste mm og så selv hopper videre uden selv at skulle lave bindestregerne. Hvordan laves det ?
Jeg fik at vide at JavaScript kunne løse det, så jeg prøver lige her :)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Slettet bruger
06. november 2002 - 14:34#1
<script> function auto(felt) { if (felt.value.length == 2 || felt.value.length == 5) felt.value += "-"; } </script>
<input type="text" onKeyUp="auto(this);">
Men det kommer til at skabe lidt problemer for brugeren, hvis han kommer til at indtaste datoen forkert og vil slette noget af det.
Men jeg laver det på en lidt anden måde og omformulerer spørgsmålet lidt.
Jeg laver nu 3 textboxe, en til månede, en til dage og en til år. Nu vil jeg gerne have at focus flyttet til næste textbox så snart der er udfyldt 2 tegn i dage og måneder,.. hvordan gøres det ?
Det virker i første forsøg,.. tak for det phoenixv :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.