Avatar billede snowman Nybegynder
11. november 2002 - 08:14 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

I/O Fejl

Ved opstart siger den pludselig - Disk I/O Error status = 000010000 - NTDETECT mislykkedes
Har Windows98 samt Windows 2000 på systemet
Nogen løsning - alle kabler mv er checket ??
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. november 2002 - 09:42 #1
prøv med en Repair


1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows 2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom.
Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;

2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyindstalation)

3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev.
4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.

5: Og du vil nu se at den laver en helt ny indstalation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler :-)

7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. november 2002 - 09:43 #2
se bort fra punkt 7, gælder kun ved WinXP.
Avatar billede snowman Nybegynder
11. november 2002 - 11:15 #3
Tak for hjælpen det var det
Avatar billede retaxes Nybegynder
11. november 2002 - 11:45 #4
takker for pointene..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester