Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
30. november 2002 - 17:00 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Automatisk module-loading

Hej eksperter,
Jeg er den lykkelige ejer af en SB Live! lydkort og en Red Hat Linux 8.0 pakke (download-versionen). Jeg har et lillebitte problem.
Ud over mit Live!-lydkort har jeg også et indbygget VIA AC'97 "lydkort" på bundkortet. Linux har selvfølgelig fundet dem begge to, men hvordan får jeg den til at loade emu10k1-modulet ved opstart af systemet? Som det ser ud nu skal jeg køre modprobe emu10k1 hver gang jeg starter computeren. Driveren jeg bruger (emu10k1) er ikke den der kom med systemet, men en hjemmekompileret ting fra nettet (http://how.to/sblive/, tror jeg) som i øvrigt virker fint.

// Simon
// This sentence no verb.
Avatar billede oz2kas Nybegynder
30. november 2002 - 17:07 #1
du kan smide linien "modprobe emu10k" i /etc/init.d/bootmisc.sh, er ikke sikker på at den ligger samme sted på en redhat.
Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
30. november 2002 - 17:23 #2
Den kom i /etc/rc.d/rc.local...

Men tak alligevel...

// Simon
Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
30. november 2002 - 17:23 #3
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester