Avatar billede mindcrawler Nybegynder
24. december 2002 - 15:04 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

windows desktop - MEGET stor opløsning

Hejsa!

Sidder her ved min farmor pc og skal lave den. Hun har kommet til at lave noget så opløsningen er vildt stor og man kan ikke få lov til at lave det normalt igen.
Når man prøver at lave det om kommer der en fejlmelding som lyder "Kontroller skærm indstillinger". Det gør jeg så og alt virker.

Er der nogen som kan hjælpe? Helst uden at vi skal geninstallere og starte forfra.


Mvh Bjørn D.
Avatar billede thundergizmo Nybegynder
24. december 2002 - 15:05 #1
med denne fejl meddelse plejer det gerne at være driveren der ikke er blevet installeret rigtig...

så prøv det...
Avatar billede peet-49 Novice
24. december 2002 - 15:16 #2
Gå i enhedshåndtering, fjern grafikkortet, og genstart maskinen.
Avatar billede mindcrawler Nybegynder
24. december 2002 - 16:03 #3
Det hjalp ikke... hvad kan jeg ellers gøre for at få det til at virke? Den installerede det selv igen uden at spørge om lov.
Avatar billede peet-49 Novice
24. december 2002 - 16:09 #4
Højreklik på skrivebordet-indstillinger-sæt dem til 16bit 800x600, tryk anvend og OK
Avatar billede mindcrawler Nybegynder
24. december 2002 - 17:39 #5
Hændelsesforløbet har været således. Diverse programmer fjernet via kontrolpanel, efterfølgende problemer med skærmfarver; fejlmeddelelse: manglende eksportfil mfc42.dll. Filen ligger der! Har fjernet skrivebeskyttelsen på den, men det har ikke hjulpet. Hvis jweg forsøger det du skrev får jeg at vide, at jeg skal kontrollere skærmkortet, men der er tilsyneladende ingen fejl?
Avatar billede peet-49 Novice
25. december 2002 - 11:25 #6
Kører den 98
Avatar billede mindcrawler Nybegynder
25. december 2002 - 14:10 #7
ja
Avatar billede peet-49 Novice
25. december 2002 - 16:57 #8
Prøv-systemværktøjer-systemoplysninger-funktioner-scan for ændrede filer.
Avatar billede nirage Nybegynder
29. december 2002 - 01:47 #9
det nemmeste er nok at finde en ny driver. Prøv eventuelt på http://www.driverguide.com
Avatar billede boenne Nybegynder
29. december 2002 - 02:00 #10
Når du åbner windows og du har skrivebordet fremme - så find filen mfc42.dll og kopier den ind under command biblioteket, windows biblioteket eller systembiblioteket. Filen ligger sandsynligvis i systembiblioteket, men nogle gange er det sådan at programmer laver fejl og henviser til en forkert sti på harddisken. Derfor kan din maskine ikke finde filen. Det er muligt at der følger flere filer med som den ikke kan finde. Gør det samme med dem.
Godtnok oldnordisk måde at gøre det på, men det plejer at virke
Avatar billede teknik Juniormester
29. december 2002 - 19:57 #11
Sad selv med et hårdnakket problem af lignende karakter i forrige uge...
Det viste sig - mystisk-mystisk - at være fordi skærmtypen var "ukendt skærm".
Så kan windows åbenbart hitte på at blokere for højere opløsninger.
...et problem som bestemt ikke er almindeligt, men altså kan opstå...

Løsningen i mit tilfælde var blot at ændre skærmens driver til en af de lidt bedre standardskærmtyper
...dette ku' måske også være problemet hos dig

Sidder ved en XP version p.t., men anbefalede valg bør indeholde
(fx. SVGA eller 1024x768)

vh
:-)
Teknik
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester